Docker Nedir? Avantajları Nelerdir?100.000+ Uygulama Tek Tıkla Kurulum
SSD Cloud Docker Konteyner 
→ Kullandığın Kadar Öde ←

Türkiye Lokasyon


Genel Bilgi:

Docker her gün daha da popülerleşen "Geleceğin Teknolojisi" olarak görülen bir uygulama sanallaştırma platformudur. Docker, yazılımların kurulmuş halinin imajını (.iso imajı gibi) alıp tüm platformlarda her zaman beklendiği gibi çalışabilir hale getiriyor bu sayede geliştiricilerin en büyük problemi olan taşıma/derleme ve deploy farklılıklarını ortadan kaldırıp standardize edilmiş mükemmel bir altyapı teknolojisi oluşturuyor.

Temelde Nasıl Çalışır?

Docker, LXC (Linux Container) üzerine kurulu bir teknolojidir. Aynı linux işletim sistemi üzerinde birbirinden izole bir biçimde çalışan konteynerler oluşturmaktadır. Her bir konteyner bir process kullanmakta ve bu sayede konteynerler kolaylıkla çoğaltılabilmektedir. Docker, klasik sanal makinelerden (vmware, virtualbox vb.) farklı olarak bir Hypervisor katmanına sahip değildir. Bunun yerine Docker Engine üzerinden konak işletim sistemine erişerek sistem kaynaklarını paylaşımlı kullanır.


Başlıca Avantajları Nelerdir?

Anında Hazır: Docker, Hypervisor kullanmaz ve tam yüklü bir işletim sistemi barındırmaz bu sayede saniyeler içinde çalışır ve kullanıma hazır hale gelir. 

Tamamen Bağımsız: Docker, yazılımlarınızın tüm altyapı gereksinimlerini kod olarak saklar. Buna versiyonlama denir ve Docker'ın en önemli özelliklerinden biridir. Bu özellik sayesinde yazılımınızı farklı servis sağlayıcıları üzerinde kolaylıkla gezindirebilir, çoğaltabilir veya paylaşabilirsiniz.

Süper Hızlı ve Hafif: Docker, çok az kaynakla büyük işler yapabilmektedir. Bunun ana sebebi kullandığı konteyner teknolojisidir. Hypervisor ile sanal oluşturduğunuz işletim sisteminin minimum 1 core, 2 gb ram ve 10 gb disk gerektirdiğini varsayarsak 10 sunucu için sadece işletim sisteminin çalışması için 10 core + 20 gb ram + 100 gb disk gerekecektir. Bunun yerine Docker ile sadece 1 core + 2gb ram + 10 gb disk yeterli olacaktır.

Çok Esnek: Uygulamalarınıza beklenmedik bir şekilde yüksek trafik geldiğinde saniyeler içerisinde 1000'lerce konteyner hazır hale gelerek yükünüzü omuzlar. 

Geliştirici Dostu Standardizasyon: Geliştirme ortamları her projeye göre farklılık göstermektedir. Docker, uygulamalarınızı standart bir zemine oturtarak her platformda aynı şekilde çalışmasını sağlar. Her geliştiricinin en az bir kere yaşadığı benim makinemde çalışıyor gibi sorununa çözüm sağlıyor.


Saniyeler içerisinde binlerce uygulama arasından istediğinizi kurabileceğiniz gibi standart Centos, Ubuntu, Debian gibi linux işletim sistemlerini yalın olarak koşturabilirsiniz. Dilerseniz Docker Hub üzerinde dilerseniz private repo veya farklı bir registry üzerinden image kullanabilirsiniz. Docker ile sınırları zorlayın.

Docker hayatınızı kolaylaştırırken cebinizi de koruyor. Standart sanal makinelere oranla çok daha az kaynak tüketen Docker ile muhteşem performansa çok uygun fiyatlara ulaşacaksınız. Artık sunucu için fazla ücret ödemenize gerek yok CloudBunny Docker ile ne kadar kullanıyorsanız o kadar ödeyin.

Sunucu yönetim maliyetlerinden kurtulun. Docker sizin için her şeyi ayarlıyor tek yapmanız gereken işinize odaklanmak!

Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

 Bu dökümanı yazdır