Storage nedir? Neden ihtiyaç duyulur?

Storage, bir malın, ürünün veya bilginin, kullanılmak, işlenmek ya da sevk edilmek üzere belirlenen koşullara uygun olarak korunması işlemidir. Bilgisayar dünyasında kullanıcılar verilerini storage larda saklarlar. Bunlar, sabit sürücüler, teyp sistemleri ve diğer türde depolama cihazları olsalar da, “storage” kelimesi çoğunlukla "veri büyüklüğünün ve işlem yoğunluğunun çok olduğu yüksek kapasiteli sistemlerde verilerin depolandığı cihazlar" için kullanılır.  

 

Bir veriyi saklamak için günümüz teknolojisinde çok farklı depolama çözümler bulunmaktadır. NAS ve SAN olarak bilinen bir çok ürün dataları saklamak ve korumak için ideal durumda olup yeri geldiği zaman işletmenin sahip olduğu data boyutuna bağlı olarak network içine konuşlandırılan, RAID seviyesi ve güçlü RAID controlleri dizayn edilmiş bir FILE server ile çözüm üretilmektedir.

 

Günümüzdeki Storage Teknolojileri;

 

DAS (Direct,attached storage)

Tek bir server üzerine direk olarak bağlanan dahili veya harici depolama birimidir..

Bağlantı Teknolojisi SAS, ISCSI ve FC’ dir..

 

Shared DAS 

Birden fazla servera harici olarak direk bağlanan depolama birimidir...

Bağlantı Teknolojisi SAS, ISCSI ve FC’ dir..

 

NAS (Network-attached storage)

IP teknolojisi kullanılarak harici bir depolama birimidir.

Bağlantı Teknolojisi Ethernet , SW (network alt yapısı)’ dir..

 

San (Storage Area Network)

Özel olarak yapılandırılmış LAN veya WAN networkler için depolama birimidir.

Bağlantı Teknolojisi ISCSI ve FC’ dir. DAS Teknolojisine göre avantajı Tape Backup uniteleri bağlanabilmekte, çoklu server yapısını desteklemekte ve performansının daha iyi olmasıdır.

 

Bu çözümlerden hangisini seçeceğimizi, sahip olunan datanın boyutu, sahip olunan datanın büyüme oranı,      sahip olunan dataya erişim hızı gibi veriler belirler.

 

Storage çözümü, Cluster yapıları için de zorunlu bir ihtiyaçtır. Cluster yapılarında donanım ihtiyaçlarında ilk önde gelen ürün SCSI veya Fibre Channel bağlantıları ile, bir paylaşılmış (shared disk) diske yani bir storage a ihtiyaç duymasıdır. Cluster yapılarında Serverlar üzerinde herhangi bir şekilde veri bulunmayıp, Cluster içinde ki NOD’ lar, ortak paylaştırılmış bir diski kullanırlar ve kullanılan bu ortak disk çoğu zaman bir storage olmaktadır.

 

 

Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

 Bu dökümanı yazdır