Alan Adı Silinme Politikası ve Geri Alım Süreci


Domain işlemleri bir takım prosedürlere uygun olarak yapılmak zorundadır. Bu prosedürler ilgili birimlerce oluşturulmuş genel geçerliği olan, değiştirilemeyen kurallardır. En ideal olan domaini süre bitiminden önce uzatmaktır. Süresi dolan domainler üzerinde herhangi bir işlem ve yönetim kesinlikle yapılamaz. Domain sahipleri domainler üzerinde herhangi bir hak iddia edemezler.


Domain sürenizin dolması ve uzatma siparişinizi geçmeniz hususunda sistem üzerinden üyeliğinizdeki mail adresinize uyarı maili gönderildiği gibi, sizlere verilen kullanıcı adı ve şifre ile panelden süresi bitmek üzere olan domainlerinizi takip edebilir ve uzatma işlemi yapabilirsiniz. Her ne koşulda olursa olsun süresi geçirilen domainlerle ilgili firmamız gerekli alt yapıyı oluşturduğundan, domain süresi uzatmama ya da kaçırma gibi durumlarda sorumluluk kabul etmez.

Domaininizin süresini geçirdikten sonra ilk 78 gün boyunca domaininizi geri alma şansınız vardır. Domain sürenizi geçirdikten sonraki ilk 38 gün içerisinde geri alım yapmak isterseniz 99$ ödeyerek işlemi gerçekleştirebilirsiniz. 38 günden sonraki 30 gün içerisinde geri alım isterseniz rakam 200$ olacaktır. Bu süreç içerisinde geri alım yapmayan kullanıcılar domaini tekrar kullanmak istiyorsa beklemek zorundadır.

Ek olarak domainin PENDING-DELETE dönemi vardır bu süreçte domain yeni kayıt edilebilir hale gelmesi için silinme aşamasıdır ve silinme aşamasının tam olarak gerçekleşme zamanı net bilinmemekle birlikte tahmini olarak; saat 08.00 de silinmeler başlıyor, 10:00 en geç 10:30′ da silinmiş oolup yeni kayıt için hazır olur.


Net bir tarih belirtilememekle birlikte ortalama 70-90 gün arasında bir süre geçtikten sonra domain boşa düşürülünce, sıfır domain fiyatından tescil yapılabilmektedir. Özellikle belirtmek isteriz ki, domainlerin ifade edilen bu süreçleri ve rakamları uzantılarına göre değişmekle birlikte com. net uzantılı domainler de daha çok süreç bu şekilde olmaktadır.

Ali Çömez
CloudBunny

Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

 Bu dökümanı yazdır