Backlink Nedir? Neden Gereklidir?

Backlink Nedir?

Backlink kavramının sözlük anlamına bakarsak "geri bağlantı" anlamına gelir. Backlink terimi websiteleri için kullanılır. En kolay tanıtımı bir sitenin başka site tarafından link verilmesi yani (referans olarak) gösterilmesine backlink denir. Backlink sistemini iş hayatınız da çevrenizin ne kadar geniş yada nitelikli tanıdıklarınızın olmasına benzetebilirsiniz. İş hayatınızda Backlink sistemine bir örnek vermek gerekirse, çok saygın iş çözüm ortaklarınız olduğunu var sayalım size referans olarak sizi diğer kişilerle tanıştırıp sizi tavsiye ediyor gibi düşünebilirsiniz. Bir örnek daha vermek gerekirse bir mahallede iş yeri açtınız ve o mahallenin en sayılan sevilen kişisi sizi tüm mahalle esnafı ile tanıştırarak referans oluyor, buda tüm mahallenin size güvenmesini sağlıyor. İnternet ortamında da size ne kadar güvenilir kaliteli site link verirse Google'da ki mahallenizde yeriniz o kadar iyi olur. 

Backlink'in Yararları Nelerdir?

- Sitenizin kalitesini arttırır.
- Sitenizin arama motorlarında yukarılara çıkmasını sağlar.
- Sitenizin ziyaretçi sayısının artmasını sağlar.
- Sitenizin tanınırlığının artmasını sağlar.

Backlink Nasıl Yapılır?

Backlink bir siteden tanıtım yazısı yayınlatmanız, footer kısmına metin şeklinde link eklemeniz, banner görseline link eklemeniz, blog yazılarına yorum yazarak web sayfanızı eklemeniz şeklinde yapılabilir. Bu şekilde alacağınız backlink kaynaklarının kimi kaliteli kimi spam olarak derecelendirilir. Backlink eklediğiniz yerlerin gelecekte spam olmayacak siteler ya da sayfalar olmasına dikkat etmelisiniz. Bunun sebebi ise google arama motorunun sürekli algorima değişikliği ve güncelleme yapmasıdır. İlerleyen dönemlerde web sayfalarınızın ceza almamasını istiyorsanız kesinlikle ve kesinlikle kaliteli backlink kaynaklarından backlink alımı yapınız.

Backlink alma yöntemleri nelerdir?

- Link olarak Backlink alımı.
- Makale olarak backlink alımı.
- Dizinler sayesinde backlink alımı.
- Sosyal imleme siteleri sayesinde backlink alımı.
- Sitelerdeki üye profillerinden backlink alımı.

Ne Tür Backlink Kaynaklarına Sahip Olmalıyım?

- Kesinlikle kısa sürede silinecek yerlerden bağlantı almayınız ya da eklemeyiniz. Almış olduğunuz bağlantılar uzun süre kalıcı olmalıdır.
- Sosyal medya sitelerinde web sitenizi paylaşacak kaynak elde ediniz.
- Kaliteli blog sitelerinde web sitenizin tanıtımlarını yapınız.
- Web sitenizde yarışmalar düzenleyip bu yarışmaları çeşitli platformlarda duyurarak bağlantı elde ediniz.

Bütün bu backlinklerin sitenize etkisi farklı olmaktadır. Kimisi az etkili olurken diğeri daha fazla etkili olmaktadır.

Aldığınız Backlink'in Kalitesini Şu Kriterler Belirler:

- Sayfanın trafiği,
- Sayfanın seo trustrank değeri,
- Sayfanın pagerank değeri,
- Özgünlük durumu,
- İçerik uyumluluğu,
- Alexa trafiği,
- Çoklu backlink alımlarında, web sayfalarının C Class ip farklılıkları,
- Linklerin dofollow olması,

Gibi kriterler aldığını backlink’in kalitesini ortaya koyar ve bu kriterlere uyan web sayfalarından aldığını backlink‘ler web sayfanıza çok büyük faydalar sağlayacaktır.

PageRank Nedir?

PageRank Google ‘ın site sıralamasında kullandığı algoritmanın sonucu sitenize verdiği değeri gösteren basitleştirilmiş 0 ‘dan 10 ‘a kadar olan bir puanlama sistemidir. Bu değer genel olarak özgün bir içeriğe, sayfaya verilmiş bağlantılara ve bağlantı veren sayfaların kalitesine bağlı olarak değişir. Pagerank, değer olarak sitenizin Google tarafından arama sonuçlarında sıralanmasını ve Google tarayıcısının sitenizi kontrol etme sıklığını etkiler. 

PageRank sistemi sayesinde bütün sitelerin, 0 ila 10 arasında bir PR puanı vardır. Örneğin facebook, twitter yahoo, e-bay ünlü sosyal medya siteleri ve tabiki google gibi siteler 10 puana sahip yüksek PR ve SEO değeri yüksek siteleridir. Sitenize gelen linklere hangi PageRank puanına sahip siteden geldiği çok önemlidir. aslında mantık çok açıktır, örneğin sizin sitenizin PageRank puanı 2 diyelim ve PagaRank puanı 5 olan bir siteden backlink alıdınız, arama motoru bu durumu söyle değerlendiriyor; bu siteye PR puanı 5 olan bir site link verdiğine göre demek ki bu site güvenilir ve sağlam bir firma sizin sitenize daha olumlu bir gözle bakıyor. Bu hem arama motorlarında daha yüksek SEO puanı ve sıralarda çıkmanıza hemde sizinde PagaRank puanınızın artmasına etkisi oluyor. Az sayıda Yüksek PagaRank puanına sahip sitelerden Backlink almak, çok sayıda Düşük PageRank puanına sahip siteden Backlink almaktan çok daha etkilidir.

TrustRank Nedir?

Siteler ait pagerank değerinin kolayca manüple edilebilir olması sebebiyle, çıkarılan yeni bir hesaplama tekniği olan Trustrank daha güvenilir ve kesin sonuçlar vererek sitelerin doğrudan arama motorundaki sonuçlarıyla orantılı gerçekçi değerler oluşturmaktadır. Trustrank dediğimiz şey başka bir deyişle aslında spama karşı mücadelede kullanılan bir tekniktir. Trustrank Stanford Üniversitesi ve Yahoo tarafından spam nedenleri ile tanımlanmıştır. Spam dediğimiz şey ise webmasterlar tarafından yapılıyor. Bilindiği üzere çoğu webmaster bazı ticari nedenler ile arama motorlarında yüksek sıralarda sonuç çıkarabilmek için spam teknikleri uyguluyor. İşte bu nedenle de Trustrank denilen teknik ortaya çıktı.

Trustrank sayesinde editörler ile güvenilir siteler işaretlenir ve bu işaretlenen sitelerede kök site denir. Kök siteden yapılan çıkışlar ile diğer sitelere güvenilirlik puanı verilir. Örnek vermek gerekirse kök dizinden çıkışı olan birincil çıkışın puanı 100 iken, bu 100 puanlık siteden çıkış ise 90 puan değere eşittir.

Alexa Trafiği Nedir?

Alexa – web information company, Amazon’a ait bir internet şirketidir. Web sitelerinin trafiklerine göre derecelendirmesini yapan ve buna göre bir değer atayan değerleme sistemidir. Alexa toolbar yüklü kişilerin web sitelerinde yarattığı trafik ve sitenin edindiği geri linkler ile beraber hesaplayarak derecelendirme yapan Alexa şu anda dünyada internet sitelerinin hangi sırada olduğunu belirleyen önemli bilgileri sunar.

Özgünlük Durumu

Seo’da gerçek anlamda başarı sağlayabilmek için en çok önem verilmesi konulardan bir taneside hiç şüphesiz “güncellik” faktörüdür. Özellikle blog tarzı sıklıkla makalenin girilmesi gereken platformlarda, her zamankinden daha fazla güncel ve özgün olmaya özen göstermeliyiz.

C-Class IP Nedir?

C Class IP A ve B sınıfına göre ucuzdur ve Google’ın değer verdiği IP classlarından biridir. IP adresleri daha önce de belirttiğimiz gibi A, B, C, D, Eolmak üzere 5 sınıfa ayrılmıştır. İşin ekonomik boyutu bakımından A sınıfı IP’ler en yüksek sınıfı oluşturur, fakat tüm sınıflar arasındaki kalite olarak en yüksek sınıftır. A ve B sınıf IP özelliği bulunan SEO Hostingler çok zor bulunur ve yüksek fiyata satın alınabilir. C sınıfının önemi tamamen ekonomik olarak diğer IP sınıflarına göre ucuz olmasına rağmen, küçük işletmeler için SEO bazında birçok avantaj sağlamasıdır. Bu sayede işletmeler bu IP’lerdenbolca satın alıp siteleri yayına vermekte, SEO ve backlink çalışmalarını bu yöntemle yürütebilmektedir.

Backlink alımında önemli olan doğallıktır, ve bu alımın organik bir kazanım veya artış seyrinde olması gerekmektedir. Örneğin birbirini hiç tanımayan iki insanın birbirine referans vermesi, bir akrabanın bir kişiye referans vermesinden daha değerlidir. Burada da aynı durum söz konusu. IP adreslerinin bulunduğu aynı ‘mahalle’, aynı ‘sokak’tan birbirlerine gönderdiği backlinkler Google’ın gözünde değerli değildir. Fakat farklı il veya farklı ilçeden alınan linkler ise arama motorunun gözünde değer taşır. 

Dofollow nedir?

Google’nin Panda algoritmasıyla dahada önem arzetmeye başlayan Dofollow kavramı,bir siteden gelen lik olarak tabir edilir.Yani PR si yüksek bir siteye sitemiz eklenirse bu link dofollow olduğu için link aldığımız site bizim sitemize kefil olarak bize backlink vermiştir.Bu linki eklenin sitenin linki aldığı site dofollow link vermiş olduğu için google pagerank algirotması üzerinden yüksek bir değer verir.

Backlink Alımında Dikkat Edilmesi Gerek Noktalar Nelerdir?

- Spam yapan sitelerden backlink alınmamalı.
- Google tarafından herhangi bir ceza almış sitelerden backlink alınmamalı.
- Sıralaması sizden kötü sitelerden backlink alınmamalı.
- Trustrank, pagerank, alexa, ve backlink değerleri çok düşük olan sitelerden backlink alınmamalı.
- Kopya içerikli sitelerden backlink alınmamalı.
- Yetişkin içerik bulunduran sitelerden backlink alınmamalı.
- Hacklenmiş sitelerden backlink alınmamalıdır.
- Para ile backlink alınmamalı.
- Farklı dillerdeki sitelerden aşırı backlink alınmamalı.

Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

 Bu dökümanı yazdır