CloudFlare Hizmeti Nedir? Ne İşe Yarar?

CloudFlare Nedir?

CloudFlare
 ücretsiz bir içerik dağıtım ağı servisidir. Sitenizin verilerini dünya çapında dağıtılmış sunucularda saklar. 

Örnek: Siteniz Amsterdam lokasyonlu bir sunucumuzda barındırılıyor ama ziyaretçileriniz Türkiye'den. Böylece Türkiye'de bulunan CloudFlare sunuculardan yayın yapılacaktır.  Bu himzet sayesinde sitenizin daha hızlı ve stabil açılmasını sağlayacaktır.

Neden CloudFlare kullanmalıyım?

CloudFlare sadece sitenizin hızını arttırmaz. Ayrıca sitenizde kullanmış olduğunuz kaynak tüketimini azaltır, çünkü yayın CloudFlare sunucular üzerinden yapılmaktadır. Kaynak tüketimi tabiki sitenizdeki kodlamaya göre değişebilir.

CloudFlare'e nasıl kayıt olabilirim?

CloudFlare hizmetini kullanmak ve ücretsiz kayıt olmak için lütfen aşağıdaki adımları takip ediniz:

- cPanel'e giriş yapınız (www.siteadiniz.com/cpanel)
- Software/Services veya Yazılım Kategorisi altında "CloudFlare" simgesine tıklayın.
- CloudFlare hizmeti kullanabilmek için bir CloudFlare hesabı oluşturmanız gerekir. Yeni açılan sayfada güncel bir e-posta adresi girmeniz yeterli olacaktır.
- Hesabınızı oluşturduktan sonra CloudFlare hizmetini aktif hale getirmek için öncellikle gri renkte olan "CloudFlare Status" simgesine tıklamanız gerekir.

Tıkladıktan sonra aktif hale gelmesi yaklaşık 2-3 saniye sürebilir. CloudFlare hizmetiaktif hale geldikten sonra simgenin rengi turuncu olarak değişecektir. Bütün ayarlar ve değişikliler otomatik olarak yapılmaktadır.

- CloudFlare size kayıt olmuş olduğunuz e-posta adresinize  2 tane bilgilendirme mesajları gönderecektir. 1. e-posta hesabınız başarıyla oluşturuldu, 2. e-posta ise alan adınız başarıyla CloudFlare hesabınıza tanımlandı diye.

CloudFlare kullanmadan siteme direk erişim nasıl sağlayabilirim?

Sitenizde değişiklikler yapıp ve yapılan değişiklikleri hemen görmek isteyebilirsiniz. CloudFlare sitenizi önbelleğe aldığı için bu değişiklikleri hemen görmeyebilirsiniz. Sitenize direk erişim sağlamak için adres çubuğuna www. olmadan https://siteadresiniz.com şeklinde giriniz.
 
CloudFlare hizmeti nasıl iptal edebilirim?

CloudFlare hizmetini iptal etmek istiyorsanız aşağıda yer alan adımları takip ediniz:

- cPanel'e giriş yapın (www.siteadiniz.com/cpanel)
- Yazılımlar kategorisi altında "CloudFlare" simgesine tıklayınız.
- Turuncu renkte olan "CloudFlare Status" simgesine bir kere tıklayın. Böylece bütün CloudFlare'e bağlı olan DNS kayıtlar silinecektir ve simgenin rengi gri olacaktır. (Bazı durumlarda DNS güncelleme süresi 24 saat sürebilir)
- Herhangi bir durumdan dolayı cPanel'e erişim sağlayamiyorsanız CloudFlare hizmetinizi CloudFlare sitesi üzerinden iptal edebilirsiniz.

Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

 Bu dökümanı yazdır