cPanel AwStats ile Site İstatistiklerimi Nasıl Görüntülerim? RESİMLİ ANLATIM


AWStats sistemi, sitenize giren ziyaretçilerle ilgili görsel istatistikler üretir. 
AWStats, open-source ve ucretsiz bir analiz uygulamasidir. Kabiliyeti ve basarimi oldukca yuksektir. Web(Apache ve IIS) loglarini, Streaming loglarini, Ftp loglarini, Mail Server loglarini analiz edebilir; bunlarin sonuclarini grafiksel olarak sunabilir. 


Web sayfanıza kaç kişi geldi, gelenler hangi işletim sistemini kullanıyorlar, hangi
ülkeden geldiler, arama motoruna ne yazıp sitenizi buldular, en çok hangi saatlerde siteniz yoğun oluyor v.s. gibi bir çok istatistiksel ve işe yarar bilgiyi kendi sunucunuz üzerinden yönetmeye ve takip etmeye yarar. Açık Kaynak Kod lisansı ile dağıtılan ücretsiz bir ürün ve linux yanı sıra windows üzerinde de çalışabiliyor. AWStats ile sadece web değil ftp ve mail server log analizini de yapabilmeniz mümkün. Log analizi yaparken Apache için NCSA combinated/XLF/ELF veya common/CLF, Microsoft IIS için W3C log formatından yararlanıyor. Ortaya çıkan istatistik verilerini sizin tarafınızdan kolayca ayarlanabilecek bir web arabiriminden izlemeniz mümkün.

Aşağıdaki resimli adımları takip ederek sitenizin ziyaretçi detaylarına ulaşabilirsiniz.

1- cPanel girişi gerçekleştirdikten sonra Günlükler kategorisi içerisinden AWStats bağlantısına tıklıyoruz.2- Ardından karşımıza çıkacak sayfadan istatistiklerini görüntülemek istediğiniz siteyi seçerek görüntüle bağlantısına tıklayıp işleme devam ediyoruz.3- Ardından resimde görüldüğü gibi üst bölümde bulunan Raporlama Dönemi seçeneğinden istatistiklerini görüntülemek istediğiniz ayı ve yılı seçebilirsiniz. 4- Bulunduğunuz panelden resimde gördüğünüz gibi aylık site ziyaret sayılarını ketegorize edilmiş şekilde tablo ve grafiksel olarak görüntüleyebilirsiniz.5- Hemen alt bölümden seçtiğiniz ayın tüm günlerinin istatistiklerini görüntüleyeceksiniz.
 


6- AWStats paneli ile daha birçok veriyi görüntülemeniz mümkün. Yine aynı panelden haftanın günleri olarak kategorize edilmiş verileri görüntüleyebilir daha çok veriye ihtiyacınız varsa bu panel üzerinden kontrol edebilirsiniz. 
Önder TOMAR
CloudBunny.net

Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

 Bu dökümanı yazdır