cPanel Posta Listesi Nedir? Nasıl Kullanılır? Toplu Mail Gönderimi Nasıl Yapılır? RESİMLİ ANLATIM


cPanel üzerinden mail listeleri oluşturarak toplu mail gönderimi yapabilirsiniz. Bu işlemi yapabileceğiniz eklentisi mailman'dır. cPanel'den posta listeleri bölümüne giriş yaparak yeni bir liste oluşturabilir ve bunu mailman arayüzünden düzenleyebilrsiniz. 

E-posta Listesi Nedir? 

Bir e-posta listesi, tek bir kaynaktan bir e-postayı alıp belirli sayıda alıcıya dağıtan bir yazılımdır. Bir şirketin/kurumun/derneğin haftalık/aylık vs haber bültenleri ve duyuruları, bir yazılımla ilgili haberleşme/bilgi paylaşımı ve ortak ilgi alanları bulunan kişilerin haberleşmesi gibi alanlarda kullanılabilir. Mailman yönetici paneli hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz. Liste üyeleri için detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Yeni bir e-posta listesi oluşturmak için aşağıdaki resimli adımları takip edebilirsiniz.

1- cPanele giriş yaptıktan sonra Mail kategorisi içerisinden Posta listeleri bölümüne giriş yapıyorsunuz.2- Açılan panelde resimde gördüğünüz gibi liste ismi belirleyip Posta Listesi Ekle bağlantısına tıklayarak yeni liste ekliyorsunuz. Belirleyeceğiniz liste ismi "haberler@siteisminiz.com" olarak atanacak ve bu mail adresi üzerinden toplu mail göndereceksiniz.3- Eklediğiniz liste sorunsuz eklenmiş ise aşağıdaki gibi bir uyarı alırsınız. 4- Oluşturduğunuz listeyi panel üzerinden kolayca düzenleyebilirsiniz. Resimde gördüğünüz gibi Yetkilendirme bağlantısına tıkladığınızda mevcut mail hesaplarına yönetici yetkisi atayabilirsiniz. Yetkili atamak üzere Yetkilendirme bağlantısına tıklıyorsunuz.5- Yetkilendirmeyi resimde gördüğünüz panelden kolayca yapabilirsiniz. Atayacağınız yetkililer toplu mail gönderiminde onay işlemi gerçekleştirebilecektir.6- Genel ayarlarınızı yapmak üzere Manage (Düzenle) bağlantısına tıklıyorsunuz.


7- Gerekli ayarlarınızı yapmak üzere Mailman paneline yönlendirileceksiniz. Buradan Langue options bölümünden paneli Türkçeleştirmeniz mümkün. Ayarlarınızı daha kolay ve anlaşılır şekilde yapabilmeniz için tüm paneli Türkçeleştirmenizi tavsiye ederiz. Genel ayarlarınızı yapmak üzere General Options bağlantısına tıklıyorsunuz. Mailman yönetici paneli hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz. Liste üyeleri için detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.8- Ardından Genel Seçenekler bölümünü görüntüleyeceksiniz. Buradan gönderilecek maillerin genel ayarlarını yapabilirsiniz. Panel Türkçe olduğu için gerekli açıklamaları görüntüleyebilirsiniz.9- Mail listelerini oluşturmak için ana menüden Üyelik Yönetimi kategorisi içerisinden Yığın Üye Ekleme bağlantısına tıklıyorsunuz.10- Açılacak panelde 2 adet form alanı bulunuyor. Bu alanlardan ilkine gönderim yapmak istediğiniz posta adreslerini satır satır eklemeniz gerekiyor. Mailleri dosya olarakta yüklemeniz mümkün. Mail adreslerini belirttikten sonra değişiklikleri Kaydet butonuna tıklayarak yeni üyeleri oluşturmuş oluyorsunuz.11- Tüm bu işlemler sonunda herhangi bir adresten haberler@ertugrulbakkaloglu.com adresine gönderilecek mail yönetici onayına sunulacak ve gerekli onaylama işlemi sonuıcunda tüm posta adreslerine iletilecektir. Onay için yönetici olarak belirlenen adrese aşağıdaki gibi bir mail teslim edilecektir. Mail içerisine gerekli urlye tıklayarak maili onaylayabilirsiniz.12-Gönderilen mailleri mailman paneli üzerinden Bekleyen moderatör isteklerine bak seçeneği yardımıyla görüntüleyebilirsiniz. Göndermiş olduğumuz örnek maili resimdeki gibi onayladıktan sonra Tüm veriyi gönder bağlantısına tıklayarak mailin tüm üyelere gönderilmesini sağlıyoruz.13- Gönderilen örnek mail aşağıdaki gibidir.Önder TOMAR
CloudBunny.net

Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

 Bu dökümanı yazdır