Google Adsense Nedir? Google Adsense İle Siteme Nasıl Reklam Alırım? Üyelik Ve Aktivasyon SüreciGoogle Adsense Nedir?

Google Adsense, blog ve site yayıncılarının, içerikleriyle ilgili Google reklamlarını sayfalarında göstererek para kazanmalarını sağlayan en  hızlı ve kolay yoldur. Adsense’i diğer reklam programlarından ayıran en önemli özelliği; web sitesinin Google robotları tarafından anında taranarak sayfalarınızla ilgili reklamların sitenize gönderilmesidir. Örneğin arabalarla ilgili bir siteniz var ise arabalar ile ilgili reklamları görürsünüz. Böylece sayfa içeriğiyle doğrudan alakalı bu reklamlar ziyaretçilerinizi de tıklamaya teşvik ediyor ve böylece daha çok kazanabiliyorsunuz. Sitenizin niteliklerine göre kazanacağız miktarda değişmektedir. Kazanacağınız en az rakam 0,01 $ olmakla birlikte, bir üst limit bulunmamaktadır.


Nasıl Çalışıyor?

Görüntülenen bu reklamlar tıklandığı zaman google site sahibinde belirli bir komisyon verir. Örneğin tık başı maliyeti 1 TL olan bir reklamdan google 30kuruş alırken, site sahibi 70kuruş gibi bir miktar almaktadır. Elbetteki reklam verenlerin bütçesi sizin adsense gelirinizi etkiler. Yemek kelimesindeki rekabetten dolayı adwords’te tık başı maliyet yüksek olur dolayısıyla sitenizdeki bu tarz bir reklama tıklanma size daha çok gelir getirir.


Nasıl Başvurulur?

Ücretsiz olarak Buradan başvurulabilen bu sisteme kaydınız onaylandığı takdirde sizde google yayıncısı olabilir ve sitenize gelen ziyaretçi trafiği üzerinden belirli bir gelir elde edebilirsiniz. Yalnız adsense'ye üyelikte onay şartı vardır. Sadece üyelik başvurusunda bulunursunuz eğer siteniz onaydan geçerse sitenizde reklam yayımlaya başlarsınız. 

Adsense başvuru formunu doldurmak için ana sayfadaki “Başvurmak İçin Buraya Tıklayın” düğmesine tıklamalısınız. Ardından “Google’da Yeni misiniz?” bölümünü dolduryoruz ve ikinci adıma geçiyoruz. Burada hesabınızın kişisel mi yoksa kurumsal mı olacağını belirliyorsunuz. Üçüncü adımda hesabınızla ilgili bilgileri gireceksiniz. Burada Türkçe karakterler kullanmamaya özen gösterin. Web sitesi alanına yazacağınız adresin dilini doğru olarak belirtmeyi unutmayın. Birden fazla siteniz varsa hepsi için ayrı ayrı başvurmanıza gerek yok. Zaten kurallara da aykırı. İlk başvurunuz onaylandıktan sonra, diğer web sitelerinizi hesabınıza anında ekleyebiliyor ve reklam alabiliyorsunuz. Son adımda, girdiğiniz hesap bilgilerini kontrol ederek onaylamalısınız. Başvuruyu tamamladığınızda başvurunuzun 2-3 gün içerisinde değerlendirileceği ve başvurunuzun onaylandığına dair bir e-mail alacağınızı belirten bir not görceksniz.


Üyelik Sürecini Etkileyen Faktörler

Eğer sitenizin adsense üyeliği için kabul edilmesini istiyorsanız siteniz kalite yönergelerine uygun olmalıdır. Bunların başında sitenizin yasa dışı veya telif haklarına aykırı hiçbir içerik barındırmaması ve ziyaretçilerin reklamlara tıklamak için teşvik edilmemesi gerekiyor. Yani sitenizde kesinlikle “sitemize destek olmak için reklamlara tıklayın” gibi bir not bulunmamalı. Düzenli olarak gerçekleşen kontroller sırasında kurallardan birini ihlal ettiğiniz tespit edilirse uyarılıyorsunuz veya hesabınız kapanıyor Adsense'ye üyelik pek çok şarta bağlı olabilir örneğin; Benzersiz bir script ve tasarım, spam yapılarak düzgün bir şekilde girilmiş title ve description bilgileri, site ile uygun özgün içerikler bulunan bir site programa daha çabuk kabul edilir.

Genellikle ;

- Yasa dışı içerik bulunduran internet sayfaları
- Yanıcı, patlayıcı maddeler hakkında içerik bulunduran internet sayfaları
- Özgün olmayan internet sayfaları
- Spam sayfa dediğimiz sayfalar
- Sadece gelire yönelik sayfalar

Daha detaylı bilgi almak için Adsense program politikaları sayfasını Buradan ziyaret edebilirsiniz.


Başvurunuz onaylandıktan sonra

Hesaba ilk defa girdiğinizde karşınız vergi bilgileri formu çıkacak. ABD de yaşamıyorsanız “hayır” ı seçerek devam edebilirsiniz. Bu durumda Google’a herhangi bir belge sunmanız gerekmeyecek ve hesabınızdan vergi kesimi yapılmayacak. Eğer ABD’de yaşıyorsanız “Evet” i seçerek sihirbazın sunacağı yönergeleri izlemelisiniz. Son adımda erdiğiniz vergi bilgileri IP adresinizle birlikte kaydediliyor, bu da gerektiğinde kullanılmak üzere imza yerine geçiyor. Vergi bilgilerini girdikten sonra hesabınız etkinleşecek ve sitenize reklam alabileceksiniz.


Ne Kadar Kazanabilirim? Ödeme Nasıl Yapılıyor?

Site içeriğiniz, sitenizdeki reklam yerleşimi, ziyaretçi sayınıza göre kazancınız değişebilmektedir. Günde 100 tekil ziyaretçiye sahip bir blogdan günde 2-3$ kazanabilir dolayısıyla ayda 150 TL‘den fazla para kazanabilirsiniz. Belirli bir kategoride yayın yapan küçük site sahipleri için oldukça iyi bir sistem diyebiliriz. Ödeme konusundada Adsensede 100$ ödeme eşiğini geçtiğinizde ödemeniz bulunduğunuz ay değil bir sonraki ay banka hesabınıza yada çek ile adresinize gönderilmektedir.


Reklam performansınızı artırmanın yolları

1- Reklam renklerini seçerken, sitenizin tasarımına uygun renkler seçin. Sitenizin içeriği gibi duran reklamlar tıklanma oranını dolayısıyla da kazancınızı artıracaktır.

2- Reklamları sitenizde kolay okunabilen yerlere koymalısınız. Pop up açmak kesinlikle yasak. Ayrıca unutmayın, Adsense reklamları gösterildikçe değil, bu reklamlara tıklandıkça para kazanırsınız.

3- Şifreli sayfalar Google botlarınca taranamayacağından bu tip sayfalara ekleyeceğiniz kodlarda sadece genel hizmet reklamları çıkacaktır.

4- Adsense reklam kodlarını metin tabanlı ya da yazıların çok olduğu sayfalara eklemelisiniz. İçeriği olmayan sayfalara koyduğunuz sayfalarda da yine genel hizmet reklamları çıkacaktır.
 

Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

 Bu dökümanı yazdır