Google Adwords Nedir? Google Reklamları Nasıl Çalışır? Reklam Verirken Nelere Dikkat Etmeli?Google Adwords Nedir?

Google Adwords, metin bazlı bir reklam modelidir. Sunulacak reklam, genellikle belli limitler içinde kullanacağınız satırlardan oluşmaktadır: "İlgi çekici başlık", "Açıklama satırı", ve "site alan adı". Adwords Arama motoru sonuç sayfasında yer alan organik sonuçların hemen üzerinde sarı renkli kutular içerisinde veya sayfanın sağ yanında yer alan sonuç bildirimleridir.Google Adwords reklam sistemi internet pazarlaması yapanlar, iş sahipleri ve reklam verenler için gayet başarılı sonuçlar vermektedir. Yüksek geri dönüşe sahip anahtar kelimeler için rekabet çok fazla olduğundan Google Adwords’te reklam verenlerin reklamlarının amacına ulaşması ve başarılı olması için sistemin nasıl çalıştığını iyice kavramaları gerekmektedir. Yanlış veya isabetsiz anahtar Adwords kelime seçimi yetersiz geri dönüşe ve dolayısıyla bütçenin verimsiz kullanılmasına sebep olabilir; paranız tamamen boşa gidebilir.  Mutlak surette “tıklama başına maliyet” olgusuna güvenip, bilinçsiz Adwords kampanya uygulamaları kötü sonuçlar doğuracaktır. Mutlaka bir Adwords eğitimi almanız veya kurumsal veya bireysel siteniz için bir Adwords uzmanı ile çalışmanızı tavsiye ederiz.

Google’ın reklam ağı Google AdWords olarak adlandırılmaktadır. Google Adwords’ün işleyiş şekli tamamen reklam verenlerin sonsuz sayıda anahtar kelime arasından Google’da arama yapılırken kendileri ile en alakalı olabilecek sonuçları seçmeleri ile gerçekleşmektedir. Reklam veren, bir anahtar kelime için teklif verdiğinde, reklamları verilen teklife göre  arama motoru sonuç sayfasında yer alan organik sonuçların hemen üzerinde sarı renkli kutular içerisinde veya sayfanın sağ yanında çıkmaktadır.

Google Adwords tanıtımı için faydalı olabilecek bir video, adwords hakkında detaylı bilgi almak ve mantığını daha açıklayıcı şekilde görsel olarak kavramak amaçlı izlemenizi tavsiye ederiz:Google Adwords Nasıl Çalışır?

Eğer reklam verenin reklamı sonuç sayfasında çıkarsa ve arama yapan kişi bu reklama tıklarsa, reklam verenin ana sayfasına ulaşır.  Bu durumda reklam veren tıklama başına anlaşılan teklif tutarınca ödeme yapar.  Reklam veren sayfada gözükmek için ücret ödememekte ancak ziyaretçi reklamlarına tıklayarak ana sayfalarına trafik olduğunda ücretlendirilmektedir.

Anahtar kelime için verilecek ücret tutarı aynı anahtar kelime için diğer firmaların vereceği fiyat tekliflerine göre belirlenmektedir. Ayrıca seçilen anahtar kelimenin Google ağında yer alan sonuçlarla ne kadar ilgili olduğu da sonucu etkilemektedir.


Google Adwords Çalışma Mantığına Etki Eden Faktörler 

Google Adwords reklamlarının kaçıncı sırada çıkacağını belirleyen belli Google parametreleri mevcuttur. O sayfanın;  Page Rank’i , Domain Rank’i, anahtar kelimelerin  tıklama başına ayrılan maksimum bütçesi , adwords kampanyanın ne kadar süredir etkin olduğu, Google Adwords hesabındaki toplam bütçe ve Google Kalite Puanı sıralamayı etkileyen parametrelerdendir.


Aynı anahtar kelimeye birden fazla reklam veren olmuş ise hangi reklam yayınlanır? 

Google Adwords’e  başlarken reklam verenlerin  kendi anahtar kelimelerini, bu anahtar kelimelerden oluşan grupları ve bu kelimeler için ödeyecekleri alt & üst limitlerini belirlemeleri gerekir. Eğer aynı anahtar kelime birden fazla reklam veren tarafından kullanıldıysa, bu durumda Google’ın “auction” yani müzayede sistemi devreye girer.

Bu müzayede süreci içerisinde Google, reklam verenler tarafından belirlenen anahtar kelimelerin içerisinde aranan kelimeyle en alakalı kelimeyi seçer. Müzayede sürecine girildikten sonra reklamınızın görüntülenip görüntülenmeyeceği, görüntülenirse kaçıncı sırada görüntüleneceğini Google iki temel faktöre dayanarak belirler:

En yüksek teklif: Anahtar kelime için ödenecek ve sizin tarafınızdan belirlenen üst limittir.

Kalite skoru (quality score): CTR, yakınlık (relevance) ve yönlendirilen web sayfasına göre belirlenir. Kalite skoru reklamınızın aranan kelimeye olan yakınlığını ve kullanıcının işine ne kadar yarayacağını belirlemek için kullanılan bir ölçme sistemidir. Dolayısıyla kalite skorunuz ne kadar yüksek olursa, reklamınızın görüntülenme oranı da o oranda yüksek olur.

Bu iki faktör birbiriyle çarpıldıktan sonraki ortaya çıkan puanın rakiplerinize oranla yüksekliği, reklamınızın görüntülenip görüntülenmeyeceğini, görüntülenirse kaçıncı sırada olacağını belirler. Tıklama başına ödeyeceğiniz miktarı ise Google, aşağıdaki formüle göre belirler:

CPC= (Puanlama sıralamasında sizden bir sonraki reklam verenin puanı / Kalite skorunuz) +0,01$


Google Adwordse Reklam Verirken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

İlk dikkat edilecek konu, ücretlendirmeyi optimum seviyede gerçekleştirmektir. Ücretini fazlasıyla ödedikten sonra istenilen kelimelerde en önde gelmek çok kolaydır. Ancak bu durum bütçenizin hızla tükenmesini de beraberinde getirebilir. Dolayısı ile anahtar kelimelerin sizin için önem derecelerini sıralayarak, bazı kelimelerde daha orta seviyeli fiyatlandırma yapabilirsiniz. Öte yandan Google partner sitelerinde gösterilecek reklamlar için de ayrı fiyatlama yapma imkanı bulunur. Bu rakamlar biraz daha düşük tutulabilir.

Diğer konu da, reklamların optimize edilmesidir. Burada, reklamı görecek hedef kitle ile aynı dili konuşarak, mümkün olduğunca ilgi çekici ve tıklamaya motive edici reklam metinleri kullanmak başarı şansınızı arttıracaktır. Aynı kelime için birden fazla reklam alternatifleri oluşturup, hangisinin daha etkili sonuç vereceğini de kolayca test edebilmektesiniz. Son bir konu da anahtar kelimeleriniz ve sitenizde yönlendirdiğiniz sayfa ile uyumlu reklamlar oluşturmaktır. Böylece, Google tarafından yüksek kalite puanı alıp reklamlara daha az maliyet ödemek söz konusu olur.


Google Adwords Kullanımında Sık Yapılan Hatalar Nelerdir?

En önemli hata, reklam sahibi şirketlerin umursamaz davranması ve sonuçları takip etmemesi. Ayda xxx YTL para yatırıp, bunun ardından istatistikleri ve dönüşümü takip etmiyor olmak pek anlam verilebilir değil. Tek bir reklam metni yaratıp, onlarca kelimeyi tek bir reklama bağlayıp, yalnızca bu reklamı göstermek de yaygın olarak yapılan hatalar arasında.


En İyi Google Adwords Optimizasyonu İçin 10 İp ucu:

1) İlk aşamada en az günlük 1000 ziyaretçi hedefleyin, kelime başına ödeyeceğiniz miktar ve günlük bütçeyi buna göre ayarlayın.

2) Ucuz diye alakasız kelimelerde reklam vermeyin. Yarar sağlamaktan çok zarara neden olabilir.

3) Her gün daha kaliteli kelimeleri hedefleyin ve ziyaretçi sayınızı düşürün. Kaliteli kelimeleri hedeflediğinizde ziyaretçi sayınız düşecek ama müşteri sayınız artacaktır.

4) Eğer bir kampanya yapıyorsanız bunu mutlaka Google Adwords ile duyurun ve görsel reklamlar vermeye çalışın. Görsel kampanya reklamları insanların daha çok ilgisini çeker.

5) Görsel reklamlar marka bilinirliğinizi arttırmaktadır ve göz aşinalığı sağlamaktadır. İşler yolundaysa görsel reklamlar vermek biraz pahalıya patlasa da zamanla faydasını görme olasılığınız çok fazladır.

6) E-ticaret siteniz varsa ilk önce arama motoru optimizasyonuna ( SEO ) daha sonra arama motoru reklamcılığına ( SEM ) yönelin.

7) Yeni satışa çıkan ürünleriniz varsa mutlaka o ürünlerin satışını hedefleyip Adwords reklam verin. Yeni oluşturulan sayfalara ziyaretçi çekmek yararınıza olacaktır.

8) Mutlaka negatif anahtar kelimeler belirleyin. Bu şekilde alakasız içerikli sayfalarda reklamınızın gözükmemiş olur.

9) Reklamınızın yayınlamasını istemediğiniz siteler varsa Site ve Kategori Hariç Tutma Aracını kullanın.

10) Adwords’te reklam vermek tecrübe ve bilgi isteyen bir iştir. Herkes Google Adwords ‘ten anladığını söyler çünkü para harcamak kolaydır. Firma bünyenizde mutlaka sertifikalı Google Adwords Uzmanı bulundurun

Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

 Bu dökümanı yazdır