Google Analytics Nasıl Kullanılır? RESİMLİ ANLATIM


Google Analytics kullanmaya başlayabilmek için öncelikle yapmanız gereken 2 işlem bulunmaktadır. Bunlar;


- Eğer yok ise siteniz için bir Google Analytics hesabı tanımlamanız gerekmektedir. Eğer mevcut bir Google Analytics hesabınız var ise gmail e-posta hesabınızın Google Analytics hesabı için kullanıcı olarak tanımlanması gerekmektedir. Nasıl Kurulur?

- Google Analytics hesabı oluşturduktan sonra Google size bir kod verir ve bu kodu sitenize yerleştirmek gerekmektedir. Nasıl Yerleştirilir?

Eğer bu işlemleri yaptıysanız Google Analytics kullanmaya başlamaya hazırsınız demektir. Bu işlemleri henüz gerçekleştirmediyseniz bu konuda bizden destek alabilirsiniz.

Google Analytics çok kapsamlı ve detaylı bir yazılımdır. Bir çok özelliği bulunmaktadır. Aşağıda Google Analytics kullanımı ile ilgili temel bilgiler yer almaktadır.
Analytics kullanımına başlamak için https://www.google.com/analytics sayfasına girilir.

Açılan sayfada sağ taraftaki mavi analytics erişimi butonuna tıklanır. (aşağıdaki resimde kırmızıyla işaretli olan buton)
Google Analytics Giriş
Daha sonra eğer daha önce gmail girişi yapmadıysanız sağ tarafta google hesabı giriş bölümü yer alır bu kısımdan gmail eposta adresini ve şifrenizi yapmanız gerekmektedir.

1- Giriş yaptıktan sonra karşınıza hesap listesi diye bir alan gelecektir. Bu alandan hesabınızın üstüne tıklamanız gerekmektedir. Daha sonra karşınıza Web Sitesi Profilleri diye ikinci bir liste daha gelecek. Bu kısımdan Raporu Görüntüle bağlantısına tıklamanız gerekiyor.

Google Analytics Hesap Listesi
2- Raporu görüntüle bağlantısınada bastıktan sonra karşınıza istatistikleri görebileceğiniz analytics ekranı gelir.(Aşağıdaki görselde görebilirsiniz.)

Google Analytics Gösterge Tablosu
Sağ üstteki tarih seçimi bölümünden istatistik almak istediğiniz başlangıç ve bitiş tarihlerini değiştirebilirsiniz. Hiç bir değişiklik yapmassanız otomatik olarak son 30 günlük istatistikleri görüntülersiniz.

Bu ekranda en üstteki grafik günlere göre ziyaretçi istatistiklerini gösterir.

Hemen altındaki site kullanımı alanında çeşitli bilgiler yer almaktadır. Bunlar;

- Ziyaret sayısı: İlgili tarih aralığında sitenizi ziyaret eden toplam ziyaretçi sayısıdır.

- Sayfa Ziyaretçi Sayısı: İlgili tarih aralığında sitenizi ziyaret edenlerin görüntüledikleri toplam sayfa sayısıdır.

- Sayfa/Ziyaret: Ziyaretçilerin ortalama ziyaret ettikleri sayfa sayısıdır.

- Hemen çıkma oranı: Sitenize gelen ziyaretçilerde ilk sayfadan sonra sitenizi terk edenlerin toplam ziyaretçilere oranıdır.

- Sitede geçirilen ortalam süre: Sitenize gelen ziyaretçilerin sitede ortalama geçirdiklier süredir.

- Yeni ziyaretler: Sitenize gelen ziyaretçilerden siteye ilk kez giriş yapanların toplam ziyaretçilere oranıdır.

Bu bilgilerin altında harita yerleşimi diye bir alan bulunmaktadır. Buradaki raporu görüntüle bağlantısına tıkladığınızda sitenize gelen ziyaretçilerin coğrafi lokasyonlarını görebilirsiniz.

Sağ alttaki içeriğe genel bakış alanında en çok ziyaret edilen 5 sayfanızı görürsünüz tüm listeye ulaşmak için yine bu alandaki raporu görüntüle bağlantısına tıklamanız gerekmektedir.

Sol alttali trafik kaynaklarına genel bakış bölümünde ziyaretçilerin geldiği kaynakların oranlarını görürsünüz. Bunlar arama motorları, doğrudan trafik ve yönlendiren sitelerdir. Hangi kaynaktan ne oranda siteye giriş olduğunu bu kısımdan görebilirsiniz. Raporu görüntüle dediğinizde daha detaylı bir sayfaya ulaşırsınız. Açılan sayfada sol tarafta ziyaretçi kaynaklarını ve oranlarını görürken sağ tarafta sitenize arama motorlarından gelen ziyaretçilerin en çok hangi kelimeleri aratarak girdiğini görürsünüz. Her iki kısımdada raporu görüntüle diyerek daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

 Bu dökümanı yazdır