cPanel ile MX Kaydı Nasıl Oluşturulur? RESİMLİ ANLATIM


MX Kaydı Nedir ?


MX kayıtları, bir e-posta hesabına gelen e-postaları kullanıcının e-posta hesaplarını barındırdığı sunucuya yönlendirilmesini sağlayan alan adınız ile ilişkilendirilmiş DNS kayıtlarıdır. Bir MX girişi, bir posta istemcisine hangi sunucunun alıcının etki alanı için e-postayı kabul ettiğini bildirir. Alan adınıza bağlı yarattığınız email hesaplarından mesaj gönderebilmek ve alabilmek için alan adı sunucularınızda bir mx kaydının yaratılmış olması gerekmektedir.

Öncelikler Nelerdir ? 

- Düşük değerler daha yüksek öncelik belirtir, 0 en yüksek önceliği temsil eder.
- En düşük önceliğe sahip olan posta sunucuları, etki alanınıza gönderilen e-postayı alır.
- E-postalarınızı yedeklemek veya başka amaçlarla daha yüksek öncelikli değerleri olan e-posta sunucularını kullanabilirsiniz.
- Çoklu e-posta sunucularına aynı seviyede öncelik atarsanız, e-posta bu sunuculara rastgele dağıtım yapacaktır.

Aşağıdaki resimli adımları takip ederek cPanel üzerinden yeni bir MX kaydı oluşturabilirsiniz.

1- Kullanıcı bilgilerimiz ile cPanel girişi yaptıktan sonra Mail kategorisi içerisinden MX Giriş bağlantısına tıklıyoruz.2- Açılacak panelden MX kaydı oluşturabilirsiniz. Panel üzerinden panel üzerinden kontrol sağladığınız etki alanını seçmeniz gerekiyor. Seçimi yaptıktan sorna alt bölümde bulunan Yeni Kayıt Ekle seçeneğini düzenliyoruz.3- Yeni Kayıt Ekle bölümünde karşımıza iki seçenek çıkacak. Buradan MX kayıtlarınızı öncelik sırasına göre sıralayabilirsiniz. Priority seçeneğine yazdığınız en düşük değer ilk algılanacak olan kayıttır. Destination bölümüne gerekli mx kaydını yazıyoruz ve kayıtı eklemek için Add New Record bağlantısına tıklıyoruz.4- Örnekte google mx adreslerine yönlendirme yaptığımız için E-posta yönlendirmesi bölümünden Uzak Mail Exchanger seçeneğini seçerek Değiştir bağlantısına tıklıyoruz. Bu bölümü oluşturduğunuz mx kayıtlarına göre aşağıdaki seçenekler doğrultusunda değiştirmeniz gerekecektir:

Yerel Mail Exchanger: En düşük sayıdaki posta önceliğe sahip mail exchanger, sunucunuz üzerindeki bir IP adresine işaret ediyorsa, sunucunuz, sunucunun dışından gelen yerel e-postayı ve postayı kabul edecektir. Bu seçenek, sunucunuzu e-postayı her zaman kabul edecek şekilde yapılandırmanıza izin verir. Sunucunuzun aldığı e-posta yerel olacak teslim edilecektir.

Posta Değiştiricisini Yedekle: En düşük öncelikli olan mail exchanger sunucunuzdaki bir IP adresine işaret etmiyorsa, sunucunuz yedek bir posta değiştiricisi olarak işlev görecektir. Bu seçenek, sunucunuzu bir yedek mail exchanger’ı olarak yapılandırmanıza izin verir. Daha düşük öncelikli bir mail exchanger kullanılabilir olana kadar sunucunuz e-postayı tutacaktır.

Uzak Mail Exchanger: Herhangi bir mail exchanger aracı sunucunuz üzerinde bir IP adresini işaret etmezse, bu durumda sunucunuz yerel bir e-posta kabul etmeyecektir. En düşük MX kaydına sahip olan posta sunucusu, e-postayı kabul edecektir. Bu seçenek, sunucunuzu e-postayı yerel olarak kabul edecek ve en düşük öncelikli MX kaydına e-posta gönderecek şekilde yapılandırmanıza izin verir.

Not: MX girişleri çözülmezse, sunucunuz otomatik olarak bir MX yapılandırması algılayamaz. (Örneğin, bir alan adını yanlış yazmışsanız veya var olmayan bir etki alanı adı girmişseniz.) MX yapılandırmanızı otomatik olarak ayarlarsanız ve çözülmeyen bir MX kaydı ekler veya düzenlerseniz, MX yapılandırması en son bilinen ayara geri döner.
Önder TOMAR
CloudBunny.net

Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

 Bu dökümanı yazdır