Google Webmaster Tools (GWT) Nedir? Ne İşe Yarar? Google Web Yöneticisi Hakkında Herşey

Google Webmaster Tools (GWT) Nedir?

Google Webmaster Tools, Google’ın site sahipleri için sunduğu yönetim araçlarıdır. Google Webmaster Tools (Google Web Yöneticisi Araçları) servisi, Google tarafından tüm web sitesi yöneticilerine ücretsiz olarak sunulan ve web sitesi yöneticilerinin siteleri hakkında var olan problemleri tespit etmelerine yarayan bir sistemdir.Bu sistem sitemizin arama sonuçlarını ve google ile alakalı olan kısımlarını yönetmemizi sağlar.


Neden Kullanmalıyım?

Her site sahibi sitesi için bazı eklentiler ve araçları kullanması gerekmektedir çünkü sitemiz kendi başına üzerine düşmedikçe google tarafından görülmüyor veya zor görünüyor ve  bazı işlemleri gerçekleştiremiyor. Google, bu sıkıntıyı ortadan kaldırmak amacı ile tüm site sahiplerine Google Webmaster Tools hizmeini sunmuştur. Google Webmaster Tools kullanarak sitenize çok daha hızlı index yapmanın yanında daha birçok özellik kullanabilirsiniz.


Google Webmaster Tools SEO Açısından Önemi

Sitenizi seo açısından geliştirmek için birçok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerden biriside Google Webmaster Tools dur. Bu yöntemin sitenizin seo su için yapacağınız çalışmaların en büyük destekçilerinden birisi hatta birincisi olacaktır.  Bu aracı her siteniz için düzenli kullanılması size büyük avantajlar sağlayacaktır. 

Site url yapımızı,robot.txt,sitemap gibi unsurlar ile botları yönlendirme işlemlerini, sitemizde herhangi bir sorun olduğunda uyarı alabilme, sitemizin istemediğimiz sayfalarını kaldırtma,sitenin sağlık sorunlarını düzeltme, kelime analizi yapıp verilere bakabilmek vb. birçok kriterin seo açısından önemi çok büyüktür. Bunun yanında sitenizden detayları ile haberdar olmak amaçlı sitenizi iyi analiz edip ona göre hamleler yapmak, siteniz hakkında en doğru bilgileri almak , arama motoru botlarını kendi istekleriniz doğrultusunda yönlendirmek istiyorsanız bu aracı mutlaka kullanmalısınız. Gerçek anlamda kendi sektörünüzde hedeflediğiniz noktalara ulaşmak için Google Webmaster Araçları’nı kesinlikle kullanmanızı tavsiye ediyoruz.


Nasıl Kayıt Olurum ve AKtif Ederim?

1- Öncelikle kayıt olmak için Google Webmaster Tools kayıt sayfasına giriş yapın  adresine giriş yapmalısınız.
2- Açılacak sayfada kayıt olmak için şimdi bir hesap oluşturun linkine tıklayıp gerekli bilgilerimizi girdikten sonra hesap sayfamıza giriş sağlıyoruz.3- Ardından karşımıza çıkacak hesap sayfasında bulunan site ekle butonuna tıklıyoruz ve sonrasında resimde görüldüğü gibi karşımıza sitemizi ekleyeceğimiz metin alanı çıkıyor. Buraya eklemek istediğiniz sitenin url sini https:// olmadan yazıyoruz ve devam butonuna tıklayarak işlemimize devam ediyoruz.


4- Karşınıza gelen sayfada Doğrulama durumu Doğrulanmadı olarak görünecek ve doğrulama işlemini nasıl yapacağınız soracaktır. Seçenekler içerisinden meta etiketi ile doğrula seçeneğini seçerek hemen altında bize vereceği meta etiketi kodunun tamamını kopyalayarak işleme devam ediyoruz.


5- Ardından site adresinin size ait olduğunu doğrulamak için kopyaladığınız etiketin sitenize yerleştirilmesi gerekiyor. Bu işlemi Sitenizin Kontrol Panelinden Genel Ayarlar > Site Ayarları alanına giriş yaparak ve bu sayfada bulunan Google doğrulama Kodu alanına Google tarafından verilen kodu yapıştırarak yapabilirsiniz. Meta kodumuzu sitemize yapıştıktan sonra Google Web Yöneticisi sayfasına tekrar Dönüş yapın ve Doğrula butonuna basın. Siteniz doğrulanmış olacaktır.
Neler Yapılabilir?

Google Webmaster Araçları ile neler yapabileceğiniz belirli ana başlıklar altında aşağıdaki gibidir:

- Sitenizin ana hedef ülkesini seçebiliyorsunuz
- Tarama hızını ayarlayabilirsiniz
- Sitenizin adres değişikliğini bildirebilirsiniz
- Site haritalarını yollayabilirsiniz ( Site haritalarını yollamak sitenizin daha hızlı index’lenmesini sağlar )
- Sitenize google arama motorunu kullanarak gelen kişilerin hangi kelimelerden geldiklerini görebilir , en sık arama yapılan kelimeler google sıralamanız tablo şeklinde görebilirsiniz - Sitenizin iç ve dış bağlantılarını görebilirsiniz
- Site performansını görebilir ortalama olarak sitenizin yavaş veya hızlı olduğunu öğrenebilirsiniz
- En çok ziyaret edilen sayfaların yüklenme süreleri - Sitenizin anahtar kelimelerini görebilirsiniz

Daha açıklayıcı olması amacıyla aşağıdaki anlatımları inceleyebilirsiniz:

Site Durumu Sihirbazı: itenizin Google tarafından indexlenip indexlenmediğini kontrol edebilirsiniz. Ayrıca Google botunun sitenize en son hangi tarihte uğradığınıda öğrenebilirsiniz.

Site yöneticisi araçları: Bu bölümde sitenizin Google tarafından iyice indexlenip arama motorunda ilk sıralarda çıkabilmesi için sizin hazırladığınız site haritası kullanılır. Google’a site haritanızı göndererek sitenizin indexlenmesine katkıda bulunabilirsiniz.

İçeriğinizi Google’a gönderin: Site haritası ekleyerek sitenizi Google’a tanıtabilrsiniz ancak bazen yeni eklenen içerikleri Google’ın almaması gibi sonuçlar oluştuğu sırada bu aracı kullanabilir ve yeni yazınızın url adresini Google’a gönderebilirsiniz. Bu alan içerisinde aynı zamanda Google’a videoda gönderebilirsiniz.

Site yöneticileri için Google blogu: Google’ın blogger altyapılı bir site yöneticileri blogudur. İçeriği ingilizce olarak yayınlanmaktadır. Webmaster Blog Merkezi olarak adlandırılıyor.

Site yöneticileri için Google’ın tartışma grubu: Google’ın siten yöneticileri için hazırlamış olduğu bilgi alışverişinin yapıldığı bir platform olan bu alanda tartışmalara katılabilir veya sadece siteden bilgi edinebilirsiniz. Bu bölüm Türkçe olarak kullanılabilmektedir.

Site Yöneticisi yardım merkezi: Bu alanda adındanda anlaşılacağı gibi site yöneticileri yardım merkezi olarak kurulmuş bir platform. Google hakkında her türlü soru ve sorunlarınıza cevap bulabileceğiniz bir yer olarak hazırlanmış.


Yapılandırma

Ayarlar: Bu bölümde Coğrafi Hedef belirleyebilirsiniz. Coğrafi Hedef belirlemek, web sitenizin belli bir ülkeyi hedef seçmesi manasına gelir. Tamseo.com.tr gibi “com.tr” yani Türkiye’ye özel kurumsal bir domain seçip, Google Webmaster Tools’a kaydolursanız Coğrafi Hedef kısmı Türkiye seçili olarak gelecektir.

Site Bağlantıları: Site bağlantıları, sitenizin arama sonuçlarının altında görüntülenebilen, otomatik olarak oluşturulmuş bağlantılardır. Bu sekmeden dilerseniz, siteniz altında çıkan bu bağlantıları kaldırabilirsiniz. Burası sizde boş geliyorsa, canınızı sıkmayın, bu bağlantılar zamanla oluşur.

URL Parametreleri: Bu bölümde URL’inizde yer alan parametrelere izin verip engelleme yapabilirsiniz. Bu konuda yeterince uzmanlığınız yoksa hiç dokunmamak en iyisidir.

Adres Değişikliği: Domain değişikliği yaptığınızda kullanmanız gereken bir bölüm. Google domain değişikliğinden haberdar olarak, kaybınızı en aza indiriyor.

Kullanıcılar: Google Webmaster Tools hesabının yöneticilerinin listelendiği alan.


Sağlık

Tarama Hataları: Google’ın sitenizi tararken karşılaştığı hataları listelediği bölüm. Bence en mühim hizmetinden biri de budur. Çünkü bu bölümde on page seo konusundaki hatalarınızı da görmüş oluyorsunuz. Kaldı ki yazılımsal olarak da değil, server durumunuzu da buradan takip etmenize olanak sağlıyor.

Tarama İstatistikleri: Bu bölüm ile sitenizin ne sıklıkla tarandığındığını, taramanın ne kadar zaman aldığını görebilir ve tarama için harcanan zamanın artışına göre sitenizde bir optimizasyon yapacak fikri edinebilirsiniz.

Engellenen URL’ler: Robots.txt aracılığı ile engellenmiş olan url’lerinizi takip edebileceğiniz, robots.txt analizi yapabileceğiniz bir alan.

Google gibi Getir: Web sitenizin dilediğiniz bir sayfasını Google gibi getirebileceğiniz, durumunu kontrol edebileceğiniz ve sonrasında eğer Google’da yer almıyorsa dizine gönderilmesini talep edebileceğiniz faydalı bir alandır. Lakin kullanımı sınırlıdır.

Dizin Durumu: Dizin Durumu sayfası Google’ın URL’lerinizden kaç tanesini tarayabildiği ve/veya dizine ekleyebildiği ile ilgili istatistikleri gösterir.

Kötü Niyetli Yazılım: Web sitenizde kötü niyetli yazılım olup olmadığının tespiti için kullanılan bölüm. Virüsler, truva atları eğer web sitenize bulaşmış ise buradan uyarı alabilirsiniz.


Trafik

Arama Sorguları: Bu bölümde sitenize gelen ziyaretçilerin, hangi arama sorguları sonucunda geldiğini, sitenizin hangi sorgularda kaç kez arama sonuçlarında listelendiğini görebilirsiniz. Üstelik anahtar kelimelerinizin ortalama olarak kaçıncı sırada olduğunu da görebilirsiniz.

Sitenize Bağlantılar: Burada diğer web sitelerinden aldığınız linkleri görebilirsiniz.

Dahili Bağlantılar: Belirli bir sayfanızda yer alan bağlantıları görmenize yarayan bölümdür.

+1 Raporları: +1 (Google+) etkinliğiniz ve arama sonuçlarına etkisinin yer aldığı bölümdür.


Optimizasyon

Site Haritaları: Web siteniz için oluşturduğunuz site haritalarını ve RSS Beslemelerini bu bölümden ekleyerek, sitenizin indexlenmesini kolaylaştırırsınız.

URL’leri Kaldır: Hukuki bir zorunlulukta yahut artık kullanmadığınız bir bağlantının Google’da listelenmemesi için kullanmanız gereken bölüm.

HTML Geliştirmeleri: Google’ın on page seo konusunda size önerilerde bulunduğu bölüm. Dikkate almak ve bu hataları çözmek web siteniz için çok yararlı olacaktır.

İçerik Anahtar Kelimeleri: İçeriğinize göre anahtar kelime yoğunluğunuzun ölçülüp, sıralamasının yapıldığı alan.

Yapılandırılmış Veri: Rich Snippets kullanımı ve microformat kullanımı analizinin yapıldığı bölüm.

Diğer Kaynaklar: Webmastet Tools dışında yardımcı kaynakların yer aldığı bölüm.

Daha fazla bilgi almak için Google Webmaster Yöneticisi sayfasını ziyaret edebilirsiniz. 

Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

 Bu dökümanı yazdır