İstenmeyen IP Adreslerinin Siteye Erişimini Engelleme. RESİMLİ ANLATIMcPanel bir çok faydalı log tuttuğu gibi sitenize en son giren ziyaretçiler veya botların IP adreslerini 1.000 adete kadar tutmaktadır. Sitemize giriş yapan ziyaretçilerin IP, URL, saat, boyut(trafik), bağlantı yapılan tarayıcı gibi bilgilerini listeli bir şekilde görmemize olanak sağlamaktadır. Bu sayede sitemizde oluşabilecek ufak çaplı saldırıları da engelleyebilmemizi sağlamaktadır. Tutulan loglar içerisinde en çok giriş yapılan IP adreslerini ayıklayabilir ve IP adresi reddetme yöneticisi bölümünden gerekli IP adresi veya adres bloklarının sitemize girişini engelleyebiliriz. İstemediğiniz, engellemek istediğiniz IP adreslerini aşağıdaki adımları takip ederek kolayca yasaklayabilirsiniz.

1- Öncelikle cPanel kontrol paneliine kullanıcı adı ve şifreniz ile giriş sağlıyorsunuz. Sitenize giriş yapan en son ziyaretçilerin IP, URL, saat, boyut(trafik), bağlantı yapılan tarayıcı gibi bilgilerini görüntülemek için Logs kategorisi içerisinden En Son Ziyaretçiler bölümüne giriş yapıyosunuz.2- Açılan bölümde cpanel üzerinde kontrol ettiğiniz tüm etki alanları listeli olarak görüntülenecektir. Görüntülemek istediğiniz site için
Görüntüle bağlantısına tıklıyorsunuz.
 


3- Açılan bölümde resimde de gördüğünüz üzere IP, URL, saat, boyut(trafik), bağlantı yapılan tarayıcı gibi bilgilerini listeli şekilde görüntüleyeceksiniz. Bu bölümden sitenize herhangi bir saldırı varsa saldırı yapılan IP adresleri yoğun bir şekilde listede yer alacaktır. Engellemek istediğiniz IP adreslerini buradan ayıklayabilirsiniz. 
 

4- Sitenize giriş yapmasını istemediğiniz IP adreslerini engellemek için cpanel anasayfamızda bulunan Security kategorisindeki IP Adresi Reddedme Yöneticisi bağlantısına giriş yapıyoruz.5- Açılacak panelde resimdede görüldüğü gibi IP adresi veya etki alanı belirttikten sonra Ekle butonuna tıkladığınız anda gerekli IP veya etki alanın sitenize girişi engellenmiş olacak. Bu bölümden farklı biçimlerde engelleme yapmanız mümkün. Engelleme yaptığınız bölümün altında tüm seçenekler açıklamaları ile birlikte görüntülenmektedir. Biz örneğimizde 192.168.0.1 - 192.168.0.30 aralığındaki tüm IP adreslerini engellemiş olduk. 
 

Engelleme yapılabilecek biçimler aşağıdaki gibidir:
192.168.0.1 = Tek IP Adresi engelleme.
192.168.0.1-192.168.0.40 = Belirtilen aralıkları engelleme.
192.168.0.1-40 = Varsayılan Aralıktaki IP'leri engelleme.
192.168.0.1/32 = CIDR Biçimde engelleme.
10. =  10 ile başlayan tüm IP adreslerini engelleme.


Önder TOMAR
CloudBunny.net

Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

 Bu dökümanı yazdır