Plesk Panel DNS Sorunu ve Çözümü. Yeni DNS Adresi Nasıl Oluşturulur? RESİMLİ ANLATIM

Plesk panel üzerinde barındıracağınız siteler için domain kontrol panelinizden yönlendirme yapsanızda bazı hatalarla karşılaşabilirsiniz. Bu durum plesk panel üzerinde domain paneliniz üzerinde tanımladığınız dns adreslerinin sunucuda karşılığı olmadığı için yaşanmaktadır. Sunucunuza tanımlayacağınız nameserver adresleri sayesinde tüm ekleyeceğiniz domainler için hatasız bir yünlendirme yapablirsiniz. Bu hatalar siteniz için büyük sorunlar doğurmasada bazı durumlarda site açılış hızınıza etki edebilir. Bu bağlamda plesk panel kullanan müşterilerimiz için bu sorunun çözümünü resimli döküman haline getirerek sorunu kısa sürede çözmenizi sağlayacağız. Aldığınız DNS hatalarınız gidermek ve yeni DNS adresleri oluşturmak için aşağıdaki resimli adımları takip edebilirsiniz.

1- Plesk panele kullanıcı bilgilerimizle giriş yaptıktan sonra sol menüden Araçlar ve Ayarlar bölümüne giriş yapıyoruz.2- Ayarların bulunduğu panel üzerinden yeni dns adresleri oluşturmak üzere Genel Ayarlar bölümündeki
DNS Şablonu seçeneğine tıklıyoruz.
 


3- Açılakcak panel üzerinde DNS kayıtlarını listeli şekilde görüntüleyeceksiniz. Bu bölüm üzerinden resimde görüldüğü gibi DNS Kaydı Ekleyin bölümüne giriş yapıyoruz.4- Ardından açılacak panel üzerinde yeni DNS kaydı ekleme seçenekleri bulunuyor. Bu bölüm üzerinden öncelikle bir A kaydı eklememiz gerekiyor. Kayıt tipini A, etki alan adı bölümüne belirleyeceğiniz ön ek ve sunucu IP adresinizi belirttikten sonra kayıt için Tamam butonuna tıklıyoruz.5- Ardından bir önceki panele dönüş sağlıyoruz ve DNS Kaydı Ekleyin bölümüne giriş yapıyoruz.6- Bu sefer kayıt tipini NS seçerek etki alan adın bölümünü boş bırakıyoruz. Nameserver bölümüne eklemek istediğiniz nameserver adresini belirterek kaydetmek için Tamam butonuna tıklıyoruz.7- Önceki adımlarda gerçekleştirdiğimiz işlemi bu sefer ns2 ön eki için tekrar gerçekleştiriyoruz. DNS Kaydı Ekleyin bölümüne giriş yapıyoruz.
 


8- Ns2 ön eki için tekrar aynı işlemi uyguluyoruz. Tekrar A kaydı ekliyoruz.
 


9- DNS Kaydı Ekleyin bölümüne giriş yaparak yeni ns kaydı oluşturuyoruz.
 


10- Tüm kayıtlar eklendikten sonra liste içerisinde gereksiz olan ns kaydını resimde görüldüğü gibi seçerek Sil butonuna tıklıyoruz.11- Silme işlemini onaylıyoruz.12- Tüm işlemlerin sonrasında yaptığınız değişiklikleri uygulamak için resimdeki gibi buraya bağlantısına tıklıyoruz.13- Değişiklikleri tüm hesaplara uygulamak için ikinci seçeneği seçip Tamam butonuna tıklıyoruz ve tüm işlemler plesk panel için güncelleniyor. 
Önder TOMAR
CloudBunny.net

Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

 Bu dökümanı yazdır