Plesk Panel Müşteri Nasıl Eklenir? Plesk Müşteri Girişi Oluşturma. RESİMLİ ANLATIM


Plesk panel, cPanel ile yapabileceğiniz ayarların bir çoğuna olanak sağlayan üst düzey ve dünya genelinde kendini kanıtlamış bir paneldir. Sunucunuz içerisinde farklı müşteriler oluşturup bu müşteriler için ayrıca panel girişi sağlayarak hosting satışı yapabilir veya farklı ekip arkadaşlarınız için izinleri kısıtlayarak sunucunuza erişmeden kendi hizmetinin takibini ve ayarlarını özel olarak yaptırabilirsiniz. Bu bağlamda yeni müşteri oluşturarak panel girişi sağlamak için aşağıdaki adımları izlemeniz yeterli olacaktır.

1- Sunucunuza root girişi sağladıktan sonra sağ bölümde bulunan Etki Alanları bölümüne giriş sağlayarak açılan panelde Bir müşteri hesabı oluşturun başlıklı bağlantıya tıklıyoruz.



2- Açılacak panel oluşturacağınız müşteriler için profil, domain ve panel erişim bilgilerini belirteceğiniz bölümdür. Resimde görüldüğü gibi profil bilgilerini istediğiniz gibi düzenledikten sonra panel erişim bilgilerinizi kullanıcı adı ve şifresi ile birlikte belirliyorsunuz. 



3- Yine aynı panel üzerinden "Müşteri için abonelik oluşturun" isimli seçeneği işaretledikten sonra müşteriniz için belirleyeceğiniz ana domaini ekliyor ve Tamam butonuna tıklayarak işlemi tamamlıyorsunuz. 



4- Oluşturduğunuz müşteriyi plesk panel üzerinde Müşteriler bölümünden görüntüleyerek zaman içerisinde istediğiniz düzenlemeyi yapabilirsiniz.



5- Tüm ayarları tamamladıktan sonra giriş denemesi yapıyoruz. Müşterimiz için belirlediğimiz panel erişim bilgileriyle birlikte resimdeki gibi erişim sağlıyoruz.



6- Oluşturacağınız müşteriler resimde görüldüğü gibi bir panele sahip olacak ve buradan kendi aboneliğine ait belirlenmiş izinler dahilinde istediği günelleme ve değişikliği sunucuya erişim sağlamadan kolaylıkla yapabilecek.


Plesk panel ile ilgili çeşitli dökümanlara BURADAN ulaşabilirsiniz.


Önder TOMAR
CloudBunny.net

Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

 Bu dökümanı yazdır