SSD Disk Nedir? Avantajları Nelerdir? SSD ve HDD Detaylı Kıyaslama

SSD Genel Yapısı


Son bir kaç yıldır hayatımıza giren SSD’ler hakkında pek az şey biliyoruz. Kısaca anlatmak gerekirse SSD, klasik depolama ünitelerinin yerine geçip, onlarla aynı işi yapabilen bir çeşit depolama teknolojisidir. Bildiğiniz üzere uzun yıllardır bilgisayarlarda kullanılan diskler manyetik ve mekanik düzeneklere sahip çalışmaktalar. Diskin yarısından fazlasını kapsayan bir veya birkaç katmanlı parlak yüzey bir kaç MB’dan günümüzde GB’larca veriyi depolamaktadırlar. Günümüzde tek bir disk en fazla 3 TB kapasiteye sahiptir ve 1 TB’lık 3 plaka bulunur. Bu eski sistem mekanik manyetik diskler içerisinde elektrik motoru, mıknatıs, okuyucu kafa, hava geçirmez kaplama, bir çok elektronik devre bulunur. Titreşimde, aşırı sıcak veya aşırı soğukta çalışamazlar. Bir çok çevresel ve fiziksel koşuldan etkilenen bu disklerin temel prensibi, disk ne kadar hızlı ve istikrarlı dönerse o denli hızlı olmaktadır ancak hava geçirmez bir yüzey içerisinde böylesine komplike bir sistemi oluşturmak oldukça maliyetli olduğundan uluslararası bazı standartlar oluşmuştur. 3600, 5400 ve 7600 RPM gibi seçenekler günümüzde en sık kullanılan çeşitleridir.


SSD diskler ise sadece bir veya bir kaç devre kartından oluşur. Yan taraftaki yüzeyde de gördüğünüz gibi standart bir devre kartı üzerinde 6 adet depolama birimi konumlandırılmıştır. Bu birimler, fotoğraftaki diskin kapasitesinin 6 parçadan oluştuğunu gösterir. Yani 60 GB kapasiteli bir diski örnek alacak olursak her bir ünite 10 GB depolamaktadır. SSD’lerin en büyük avantajı hızlı olmalarıdır. Yukarıda bahsettiğimiz manyetik mekanik diskler bir veriye ulaşmak için o veri parlak diskin neresinde ise okuyucu kafa diskin o bölgesinde gitmek zorundadır ancak SSD’lerde fotoğrafta da görebileceğiniz üzere herhangi bir hareketli veya manyetik parça olmadığı için verilere ulaşmak için sadece tıklamanız yeterlidir. Bu sebeple en kalitesiz SSD disk bile manyetik disklerden daha performanslı çalışacaktır. SSD disklerin ortaya çıkışı aslında USB bellekler ile başlamıştır. Bildiğiniz üzere USB belleklerde de herhangi bir hareketli parça bulunmaz. Temel mantıkta düşünüldüğünde SSD disk, onlarca USB belleğin birleştirilmesiyle elde edilir. USB belleklerde tıpkı manyetik diskler gibi bir kaç MB’dan başlayıp günümüzde GB’larca veriyi depolayabilecek kapasiteye ulaşmayı başarmışlardır. Ancak halen daha yüksek maliyetli olduklarından, mekanik disklerin depolama kapasitelerinde ulaşamamışlardır. Bugün piyasada yer al 1 TB SSD disk bulmak oldukça zor ve maliyetli olacaktır. Genel itibariyle 32, 64, 128 ve 256 GB SSD diskler revaçtadır.


Son olarak SSD disklerin en büyük dezavantajı ise manyetik disklere nazaran belirli bir ömürleri olmasıdır. Az önce bahsettiğim 6 parçalı depolama ünitelerinin her birinin belirli bir ömrü bulunmaktadır. Bu rakamlar oldukça yüksek ve bireysel çabalarla ulaşması zor olsa da yinede böyle bir sınır vardır. Örneği söz konusu depolama ünitelerinin her biri 100.000 okuma-yazma işleminden sonra performansını kaybetmekte, hatta kullanılamaz hale gelmektedir. Bu sebeple SSD disk teknolojisi halen geliştirilmekte ve farklı yöntemler uygulamaya çalışılmaktadır.


Avantajları: 

- Hızlı başlangıç. 


- Hızlı veri erişimi. 


- Hareketli parça olmadığı için sessiz çalışma şekli. 


- Az enerji tüketimi ve az ısınma. 


- Hareketli parçalar olmadığı için daha fazla mekanik dayanıklılık. 


- Normal harddiske göre daha az yer kaplama. 


- Yazma ve okumada daha az hata. 


Veriye Çok Hızlı Erişim: 

Plakalı sabit disklerden farklı olarak SSD disklerde bir veriye ulaşmak için disk plakasının o noktaya gelmesini beklemeniz gerekmez, bu sayede disk üzerinde pek çok farklı nokta ya dağılmış olan verilere çok yüksek hızda ulaşabilirsiniz. İşletim sistemleri dahil pek çok uygulama düşük gecikmeli arama ve okuma zamanları sayesinde geleneksel disklerden çok daha hızlı açılır ve yükleme zamanları önemli ölçüde kısalır. Ortalama erişim süresi mekanik plakalı disklerde 12-14ms arasında iken bu süre SSD'de 0.1ms'nin bile altındadır. 


Veriler Ömür Boyu Saklanabilir:

SSD'lerin tahmini kullanım ömrü 2 milyon saattir. Bu tam 230 yıla denk gelmektedir. Geleneksel sabit diskler en fazla 10 yıla kadar dayanabilirken, SSD'ler sayesinde verilerinizi ömür boyu saklayabilirsiniz. 


Yüksek Güvenilirlik:

SSD diskler mekanik hiçbir parça içermediğinden sarsıntı ve çarpmalara karşı çok daha dayanıklıdır. Üstelik yüksek nem, ısı ve basınç gibi geleneksel sabit disklerin çalışmasını engelleyen pek çok durumda SSD diskler çalışmaya devam edebilir.1500G'lik şoka dayanım kapasitesi olan SSD ürünleri sağlam koruması sayesinde ısı ve nem gibi dış etkenlere karşı da yüksek ölçüde dayanıklıdır. 


Sessizlik, Hafiflik ve Düşük Güç Tüketimi:

SSD diskler mekanik parça içermediğinden sıfır ses ile çalışırlar, ayrıca geleneksel disklerden daha hafiftirler ve daha düşük oranda güç harcarlar. 


Dezavantajları: 

- Pahalılar.
 

- Normal harddisklere göre kapasiteleri az.


SSD’ye terfi etmek için 10 neden! 

1. Sabit diskler mekanik bileşenler içerir. SSD’ler ise hareket eden bir parça içermez. Mobil cihazlarda kullanılabilmek adına sabit disklerde boyutlar 3.5 inçten 2.5 ince, hatta 1.8 ince kadar indirilebilir. Müzik çalarlardaysa 1 inç boyuta ulaşmış sabit disklerle karşılaşabilmek mümkündür. Sabit disklerde boyut azaldıkça hassaslık artar. SSD’lerde ise boyutla hassasiyet arasında bir orantı yoktur; SSD’ler her koşulda daha sağlamdır. 

2. Sabit diskler dikey kayıt teknolojisinin günden güne geliştirilmesiyle sürekli olarak daha yüksek kapasitelerle kullanıcıların karşısına geliyor. Günümüzde SSD’lerin aynı hacimdeki sabit disklere göre bariz bir kapasite avantajı var. Yeni dedikodulara göre farkın önümüzdeki günlerde yine SSD lehine olması bekleniyor. 

3. Sabit disklerin mekanik bileşenlere sahip olduğundan daha önce de bahsetmiştik. Modeline göre 4200, 5400 ya da 7200 devirle dönen disklerin 10.000 ve 15.000 devirli uç modelleri de var. Dönüş hızı ve plaka sayısının fazlalığına göre sıcaklık yer yer 60 dereceye kadar ulaşabiliyor. SSD’lerse düşük gerilim ihtiyaçları ve mekanik aksam içermemeleri nedeniyle neredeyse hiç ısınmazlar. 

4. Masaüstü bilgisayarlarda tercih edilen 3.5 inçlik sabit diskler bugün 700 gram ağırlığa ulaşabilmekte. Dizüstü bilgisayarlarda tercih edilen 2.5 inç yapısındaki disklerse 100 ile 120 gram arasında değişen ağırlıklara sahipler. Aynı boyutlardaki bir SSD, benzer kapasiteler sunmasına karşın neredeyse üçte bir ağırlığa sahiptir. 

5. Dizüstü bilgisayar sabit diskleri uyuma sırasında oldukça düşük enerji tüketirler. Söz konusu değerler bir SSD’nin tam verimle kullanılırken ihtiyaç duyduğu enerjiyle birbirine yakındır. Dizüstü bilgisayar diskleri özellikle okuma/yazma ve rastgele arama yaparken ciddi anlamda enerji tüketir. Dolayısıyla dizüstü bilgisayarlarda SSD tercih etmek batarya ile çalışma süresini de olumlu etkiler. 

6. Sabit disklerin motorları diske enerji gelmesiyle birlikte gürültü üretmeye başlar. Tabii gürültünün asıl kaynağı sadece motor değildir. Okuma ve yazma işlemleri sırasında kafa disk yüzeyi üzerinde hareket eder ve çeşitli temaslarda bulunur. Halk arasında “tıkır tıkır” olarak adlandırılan mekanik sabit disk seslerine SSD’lerde rastlanmaz. 

7. SSD’ler sabit disklere oranla kat kat daha performanslıdır. Günümüzde standart bir masaüstü bilgisayar diski saniyede 90 MB, dizüstü bilgisayar diski ise 50 MB okuma seviyesine ulaşabilmektedir. Standart bir SSD’de ise okuma hızı saniyede 200 MB seviyesindedir. (Sandforce kontrolcülü SSD'lerde ise bu değer 285mb!) Söz konusu değere masaüstü bilgisayar disklerinden 3 tanesinin RAID 0 performansıyla anca ulaşılabilir. 

8. Üretici firmalar sabit disklerine genelde 2 ile 5 yıl arasında değişen garanti sağlarlar. Bazı SSD’lerde bu süre “ömür boyu”dur. Nedeniyse firmaların SSD teknolojisine olan güveninden kaynaklanıyor. Sisteminizde elektriksel bir aksaklık olmadığı sürece SSD’lerin bozulması mümkün değildir. Sabit disklerse elektriğe ve çalışırken sarsılmaya karşı oldukça hassaslardır. 

9. Dizüstü ve masaüstü bilgisayarlarda IDE arabirimi artık çağdışı kaldı. Her iki platform için de sabit diskler artık SATA olarak üretiliyor. Yine de IDE olarak tek tük bazı alternatiflerle karşılaşabilmek mümkün. SSD’lerde tüm modellerde –özel olan birkaç alternatif dışında- bağlantı seçeneği SATA. Kimi modellerde SATA’nın yanı sıra USB 2.0 bağlantısını görebilmek de mümkün oluyor. 

10. Boyutlarında istenildiği gibi oynanma yapılabilen SSD’ler dizüstü bilgisayarlarda yer alan Express Card gibi arabirimlere ya da masaüstü bilgisayar anakartlarındaki pcI Express yuvalarına uygun tipte üretilebiliyorlar. SSD teknolojinin tek dezavantajı biraz yüksek olan fiyatı. İçerisinde bulunduğumuz yıl fiyatların çok daha makul seviyeye geleceğini umuyoruz. 


SSD ve HDD Disk Kıyaslaması

SSD ve HDD Diskli bilgisayarlar arasında yapılan karşılaştırmayı daha açıklayıcı şekilde olması için deney sonuçlarını aşağıdan inceleyebilirsiniz. Birçok durumda SSD disklerin HDD disklere göre çok avantajlı olması göze çarpıyor.HDD Diskli Bilgisayar

- Bilgisayar açılış hızı : 01:39 sn

SSD Diskli Bilgisayar

- Bilgisayar açılış hızı : 00:22 sn 


HDD Diskli Bilgisayar

- 25 MB kapasitesinde PDF dosyası açılış hızı : 03:12 sn

SSD Diskli Bilgisayar

- 25 MB kapasitesinde PDF dosyası açılış hızı : 00:04 sn


HDD Diskli Bilgisayar

- 20.4 GB Müzik yükleme (3009 müzik) : 05:50 sn

SSD Diskli Bilgisayar

- 20.4 GB Müzik yükleme (3009 müzik) : 03:50 sn


HDD Diskli Bilgisayar

- Dayanıklılık testi (Vibrasyon) : 350 Hz işlevsiz halde

SSD Diskli Bilgisayar

- Dayanıklılık testi (Vibrasyon) : 1500+ Hz sorunsuz çalışmaya devam ediyor.


HDD Diskli Bilgisayar

- Batarya testi : 02:30 dk

SSD Diskli Bilgisayar

- Batarya testi : 02:45 dkCloudBunny.Net

Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

 Bu dökümanı yazdır