SSH ile Sunucudan Sunucuya Dosya Taşıma-Transfer İşlemi Nasıl Yapılır?

Sunucudan sunucuya panel olmadan dosya taşıma işlemi birçok kez server hizmetleri ile uğraşan insanlar için gerekli olan bir işlemdir. Bu işlemi CloudBunny üzerinden satın alacağınız sunucular için size vereceğimiz yardımcı komut ile kolayca yapabilirsiniz.

İhtiyacınız olduğu her durumda kullanabileceğiniz bu komut ile sunucular arası dosya transfer işleminiz çok daha hızlı ve güvenilir şekilde gerçekleşecektir. Bu komut sunucunuzda bulunan herhangi bir arşiv dosyanız veya klasörünüzü taşımanızda size yardımcı olacaktır. Hızlıca gerçekleştirebileceğiniz bu işlem server özelliklerine göre daha yavaş veya daha performanslı olarak farklılık gösterebilmektedir. Firmamız üzerinden satın alacağınız SSD Cloud Server paketlerimizde tamamı son teknoloji ürünü xeon E5 işlemciler ve SSD Diskler kullanıldığı için yazma ve işlem hızı ile orantılı olarak daha hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. 

Transfer işlemi için birçok yöntem bulunuyor. Dosya transfer işlemini gerçekleştirebilmek için aşağıdaki rsync komutunu transfer işlemini gerçekleştireceğiniz dosyanın mevcut olduğu sunucuya yapıştırmanız yeterlidir. Burada önemli olan nokta dosya dizinlerini  ve port verilerini doğru şekilde yazmaktır. 

Komut:
rsync -av --progress --inplace --rsh='ssh -p PORT' /home/örnekdizin/kopyalanacakdosya.rar root@hostname:/örnekdizin/transferedilecekdizin


Örnek Kullanım:
rsync -av --progress --inplace --rsh='ssh -p 22' /home/backup/yedekdosya.rar root@fransa.cloudbunny.net:/var/lib/vz/dump/


Örnek kullanım "/home/backup/yedekdosya.rar" dosyamızı fransa.cloudbunny.net hostname adındaki sunucumuza "/var/lib/vz/dump/" klasörüne kopyalamaktadır. Transfer işlemini başlatmak için öncelikle yukarıdaki komutu transfer edeceğiniz dosyanın bulunduğu sunucunun ssh komut satırna yapıştırarak "enter"a basmanız gerekiyor. Ardından bağlanacağınız sunucunun(fransa.cloudbunny.net) şifresini isteyecektir. Şifreyi girdikten sonra gelecek onay adımlarınada kabul etmeniz yeterlidir. Bu şekilde transfer işlemi başlayacaktır.

 

Önder TOMAR
CloudBunny.net

Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

 Bu dökümanı yazdır