.Htaccess ile HTTPS (SSL) Yönlendirmesi Nasıl Yapılır?

Google kısa zaman önce SSL Sertifikası kullanılan sitelerin önemsendiğini belirtmesi üzerine birçok site sahibi web site güvenliğini arttırmak ve google gözünde daha önemli görünebilmek için sitesine SSL kurulumu yapıyor. Google'ın açıklaması SSL sertifikasının site için ne kadar önemli olduğunu göstermekle birlikte bizimde CloudBunny olarak size tavsiyemiz bu yönde olacaktır. Bu bağlamda piyasada bulabileceğiniz tüm SSL Sertifikası markalarını bir araya getirerek en ucuz fiyat politikası ile sizlerin hizmetinize sunduk. Sitemiz üzerinden SSL ürünlerimizi inceleyerek sipariş verebilir dilerseniz kurulum için teknik ekibimizden destek alabilirsiniz.


Konumuza dönecek olursak, merak edilen sorular ve yaşanan sorunlardan biri de ssl kurulumu sonrası https:// yönlendirmesi nasıl yapılır? sorusudur. SSL kurulumu sonrası bu yönlendirmeyi yaparak websitenizin https:// bağlantısı ile açılmasını sağlayabilirsiniz. Bu işlem için aşağıdaki 3 seçenekten birini .htaccess dosyanıza eklemeniz yeterli olacaktır.

 
HTTPS Yönlendirme (1. Seçenek):
RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTPS} !=on
RewriteRule ^(.*)$ https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [L,R=301] 

 

HTTPS Yönlendirme (2. Seçenek):

RewriteEngine On 
RewriteCond %{SERVER_PORT} 80 
RewriteRule ^(.*)$ https://www.benimsitem.com/$1 [R=301,L]

 

HTTPS Yönlendirme (3. Seçenek):

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTPS} !=on
RewriteRule ^/?(.*) https://www.benimsitem.com/$1 [R,L]

 

Yukarıdaki 3 seçenekten sadece birini kullanmanız yeterlidir. Herhangi bir işlevsel fark yoktur sadece yazım şekli farklıdır.

 

Diğer kullanım örnekleri:

.htaccess ile yapabileceğiniz yönlendirmeler bunlarla sınırlı değil. İşinize yarayabilecek bir kaç örnek kod paylaşıyorum.

 

Htaccess ile sayfa yönlendirme:

Redirect /eskisayfa.php /yenisayfa.php

 

Htaccess ile sayfayı dizine yönlendirme:

Redirect /index.html /yenidizin/

 

Htaccess ile lokal dizini farklı siteye yönlendirme:

Redirect /dizin/ http://www.site.com/dizin/

 

Htaccess kullanımıyla ilgili daha fazla detaya bilgi bankamızda ulaşabilirsiniz. 7/24 destek hattımız, herhangi bir sorun yaşamanız durumunda size yardımcı olacaktır. Eğer kodları nasıl uygulayacağınızı bilmiyorsanız web sitemiz üzerinden destek bildirimi oluşturabilir ve sorunlarınızı anında çözebilirsiniz.

Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

 Bu dökümanı yazdır