WordPress Server Kurulum ve Ayarlar

WordPress Server hazır şablonu full paket olarak gelmektedir. İçerisinde bir çok popüler eklentiyle birlikte performans ve güvenlik için optimize edilmiştir. WordPress Cloud Server kurulumu 10 saniye gibi çok kısa bir sürede gerçekleşmektedir. Sunucuyu yönetebilmeniz için ücretsiz webmin kontrol paneli kurulu olarak gelir. Sunucu kurulumu ve WordPress ayarlarıyla ilgili tüm deyatları bu dökümanda basitçe anlatacağız.

1- Şablon Seçimi ve Sunucuya Erişim:

Öncelikle server siparişi verirken sunucu şablonu olarak WordPress seçildiğinden emin olun ve siparişinizi tamamlayın. Eğer mevcut sunucunuzu WordPress sunucuya çevirmek isterseniz müşteri panelimizde bulunan Yeniden Kur butonuyla sunucuyu istediğiniz herhangi bir şablon ile yeniden oluşturabilirsiniz. Sipariş tamamlandıktan sonra sunucu otomatik olarak başlatılacaktır. Eğer sunucu başlatılmadıysa veya yeniden kurulum yaptıysanız müşteri panelimizdeki Başlat butonu yardımıyla sunucuyu başlatın. Sunucu yapılandırması için noVNC Konsolunu kullanarak sunucuya erişim sağlamamız gerekiyor. Gerekli işlemleri gerçekleştirebilmemiz için müşteri panelimizdeki noVNC Konsolu butonuna tıklayıp sunucuya bağlanıyoruz.
 


noVNC Konsol yeni pencerede açıldığında karşımıza sunucu giriş ekranı çıkacaktır. Kullanıcı adı ve sunucu kurulumunda belirlediğimiz root şifresiyle giriş yapıyoruz. Kullanıcı adı olarak root kullanmalısınız.

2- MySQL Veritabanı Root Şifresi:

Sunucuya giriş yaptıktan sonra ilk kurulum sihirbazı WordPress Server kurulumunu tamamlamamız için bazı bilgileri girmemizi istiyor. İlk olarak MySQL root şifresi belirlememiz gerekiyor. MySQL için kullanmak istediğimiz root şifresiniz yazarak devam ediyoruz.

 

 

 
MySQL şifresini yazıp devam ettikten sonra gelen Confirm Password ekranına şifreyi tekrar yazıp devam ediyoruz. Bir sonraki adımda WordPress admin hesabı için şifre yazarak enter tuşuna basıyoruz.

3- WordPress Admin Şifresi:
 


WordPress admin şifresini yazdıktan sonra gelen Confirm Password ekranına şifreyi yeniden yazarak devam ediyoruz.

4- WordPres Admin E-mail Adresi:

WordPress Email ekranıyla admin hesabı için kullanmak istediğimiz admin e-mail adresini yazıyoruz ve enter tuşuna basıyoruz.5- Ek Hizmetlerin Yapılandırması:

WordPress Email ayarlarını geçtikten sonra Turnkey Linux tarafından sunulan ek hizmet ayarları geliyor. Skip butonunu kullanarak bu adımı geçiyoruz.
 


6- Güvenlik Güncellemelerinin Yüklenmesi:

Son olarak yeni kurduğunuz sistemi güncellemek için Install butonunu kullanarak sunucuyu güncelliyoruz.Güncelleme işlemlerinin tamamlanması bir kaç dakika sürebilir. Güncellemeler tamamlandıktan sonra aşağıdaki gibi bir ekran sunucu bilgilerini sizinle paylaşacak. Bu ekrandaki bilgileri not almanızı önemle tavsiye ederim.

7- KURULUM TAMAMLANDI!

 


Tebrikler! Artık WordPress sunucunuz hazır. Yukarıdaki resimde görüldüğü gibi kurulan sunucuyla ilgili bilgileri not almanızı önemle tavsiye ederiz. Sizinle paylaşılan bilgiler hakkındaki açıklamalar aşağıda belirtilmektedir.

Web: WordPress sitenize erişim sağlayacağınız bağlantıyı gösterir.
Web shell: Sunucuya tarayıcı üzerinden ssh bağlantısı yapmanızı sağlayan bağlantı.
Webmin: Sunucu kontrol panelinize erişeceğiniz bağlantı.
Adminer: MySQL veritabanlarını yönetebileceğiniz phpMyAdmin benzeri araç bağlantısı.
SSH/SFTP: FTP bağlantısı için kullanacağınız sunucu adresi.

FTP Bağlantısı için aşağıdaki bilgileri örnek alabilirsiniz:
FTP Sunucusu: IP Adresi
Kullanıcı Adı: root
Şifre: root şifreniz
Port: 22

Not: FTP bağlantısı kurduktan sonra wordpress dosyalarını /var/www/wordpress dizininde bulabilirsiniz. FTP yardımıyla yüklediğiniz dosyaları wordpress görmezse aşağıdaki komutu web shell üzerinden veya ssh bağlantısı yaparak uygulayın.

  chown -R www-data:www-data /var/www

WordPress Admin paneline giriş yapmak için yukarıdaki resimde web alanında belirtildiği gibi IP Adresi/wp-admin şeklinde bağlantı kuruyoruz.
 Admin paneline giriş yaptıktan sonra Settings -> General menüsünde bulunan Site Language kımını Türkçe olarak güncelliyoruz ve WordPress sitemiz hazır.

8- DNS Yönlendirmesi:

Kurulum işlemlerinden sonra domain kontrol panelinizden dns yönlendirmesi yaparak alan adınızı yeni kurduğunuz sunucuya yönlendirmeniz gerekmektedir. CloudFlare vb. dns hizmetleri kullanıyorsanız sadece mevcut dns kayıtlarınızdaki ip adreslerini güncellemeniz yeterli olacaktır.

Eğer kendi dns sunucularınızı kullanmak istiyorsanı buraya tıklayarak birkaç adımda dns sunucunuzu yapılandırabilirsiniz.

 

Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

 Bu dökümanı yazdır