ZenCart Server Kurulumu ve Ayarlar

Zen Cart Server hazır şablonu full paket olarak gelmektedir. Aynı zamanda  performans ve güvenlik için optimize edilmiştir. 

Zen Cart Cloud Server kurulumu 10 saniye gibi çok kısa bir sürede gerçekleşmektedir. Sunucuyu yönetebilmeniz için ücretsiz webmin kontrol paneli kurulu olarak gelir. 

Sunucu kurulumu ve Zen Cart ayarlarıyla ilgili tüm deyatları bu dökümanda basitçe anlatacağız.


1- Şablon Seçimi ve Sunucuya Erişim:

Öncelikle server siparişi verirken sunucu şablonu olarak Zen Cart seçildiğinden emin olun ve siparişinizi tamamlayın. 
Eğer mevcut sunucunuzu Zen Cart sunucuya çevirmek isterseniz müşteri panelimizde bulunan 
Yeniden Kur butonuyla sunucuyu istediğiniz herhangi bir şablon ile yeniden oluşturabilirsiniz. 
Sipariş tamamlandıktan sonra sunucu otomatik olarak başlatılacaktır. Eğer sunucu başlatılmadıysa veya yeniden kurulum yaptıysanız müşteri panelimizdeki Başlat butonu yardımıyla sunucuyu başlatın. Sunucu yapılandırması için noVNC Konsolunu kullanarak sunucuya erişim sağlamamız gerekiyor. 
Gerekli işlemleri gerçekleştirebilmemiz için müşteri panelimizdeki noVNC Konsolu butonuna tıklayıp sunucuya bağlanıyoruz.

noVNC

noVNC Konsol yeni pencerede açıldığında karşımıza sunucu giriş ekranı çıkacaktır. Kullanıcı adı ve sunucu kurulumunda belirlediğimiz root şifresiyle giriş yapıyoruz. Kullanıcı adı olarak root kullanmalısınız.

2- MySQL root şifremizi belirliyoruz:

 

Sunucuya giriş yaptıktan sonra ilk kurulum sihirbazı Zen Cart Server kurulumunu tamamlamamız için bazı bilgileri girmemizi istiyor. İlk olarak MySQL şifremizi belirlememiz gerekiyor.

MySQL


3- Zen Cart Admin Giriş Şifresi:

Zen Cart yönetici panelimize girebilmemiz için öncelikle bir şifre belirliyoruz daha sonra şifreyi tekrar girerek onaylayınız.
Kullanıcı adınız sistem tarafından  (admin) olarak belirlenmektedir.
4- Zen cart Domain Ekleme:

 

Zen Cart kurulum yapılacak olan alan adını belirliyor ve enter diyoruz.

Bu aşamadan sonra sunucunuz bazı kurulumlar için sizden onay isteyecektir.
Install diyerek yada Skip seçeneğini kullanarak bu adımları atlayabilir yada kurabilirsiniz, CloudBunny olarak kurmanızı tavsiye ederiz.
Tebrikler! Artık Zen Cart sunucunuz hazır.


Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi kurulan sunucuyla ilgili bilgileri not almanızı önemle tavsiye ederiz. Sizinle paylaşılan bilgiler hakkındaki açıklamalar aşağıda belirtilmektedir.Web: Zen Cart sitenize erişim sağlayacağınız bağlantıyı gösterir.
Web shell: Sunucuya tarayıcı üzerinden ssh bağlantısı yapmanızı sağlayan bağlantı.
Webmin: Sunucu kontrol panelinize erişeceğiniz bağlantı.
Adminer: MySQL veritabanlarını yönetebileceğiniz phpMyAdminbenzeri araç bağlantısı.
SSH/SFTP: FTP bağlantısı için kullanacağınız sunucu adresi.

FTP Bağlantısı için aşağıdaki bilgileri örnek alabilirsiniz:
FTP Sunucusu: IP Adresi
Kullanıcı Adı: root
Şifre: root şifreniz
Port: 22

Not: FTP bağlantısı kurduktan sonra Zen Cart dosyalarını /var/www/zencart dizininde bulabilirsiniz. FTP yardımıyla yüklediğiniz dosyaları zencart görmezse aşağıdaki komutu web shell üzerinden veya ssh bağlantısı yaparak uygulayın.

 chown -R www-data:www-data /var/www

DNS Yönlendirmesi:

Kurulum işlemlerinden sonra domain kontrol panelinizden dns yönlendirmesi yaparak alan adınızı yeni kurduğunuz sunucuya yönlendirmeniz gerekmektedir. CloudFlare vb. dns hizmetleri kullanıyorsanız sadece mevcut dns kayıtlarınızdaki ip adreslerini güncellemeniz yeterli olacaktır.

 

Eğer kendi dns sunucularınızı kullanmak istiyorsanı buraya tıklayarak birkaç adımda dns sunucunuzu yapılandırabilirsiniz.
Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

 Bu dökümanı yazdır